florbal 21.3.2017

Florbalistov po prehrách v Košiciach čaká v stredu boj o semifinále

Florbalisti FBK AS Trenčín cestovali na tretí a prípadný štvrtý zápas štvrťfinále play-off extraligy mužov do Košíc s odhodlaní ukončiť sériu proti domácemu FbO Florko. Na východ Slovenska si priviezli dve víťazstvá z domáceho prostredia, ale slabé premieňanie šancí prinieslo našim florbalistom dve prehry a vyrovnanie série na 2:2. Rozhodne sa až v piatom zápase v stredu o 20.00 h v M-Šport centre na trenčianskom ostrove.

Už v ôsmej minúte tretieho zápasu štvrťfinálovej série sa dokázal presadiť domáci Štefan strelou ponad Tureka – 1:0. To bolo na dlhé minúty gólovo všetko. Mnohé šance ostali nevyužité. Strelci nechali vyniknúť oboch brankárov. Tri žŕdky, ktoré zvonili po strelách Matejku a Mikolaja, sa do siete Kohútovej bránky nezmestili. Na začiatku druhej tretiny bol vylúčený domáci Vrábeľ a v oslabení sa podarilo skórovať po úniku Kátlovskému – 2:0. Vylúčenie prišlo aj na druhej strane, keď Mikolaj bránil v pohybe hráčovi Florka. Košičania výhodu nájazdu. Katlovského však vychytal fenomenálny Turek. Prvý gól Trenčanov strelil až v 38. min ostrostrelec Mikolaj, ktorý sa dokázal presadiť v každom zápase série – 1:2. Už o minútu neskôr ale úradovalo bratské duo Blaškovcov, pričom mladší Jakub zvýšil na 3:1. V tretej tretine začali Trenčania pressingom napádať domácich hráčov, ktorý im často vychádzal, ale všetky šance pochytal Kohút. Až strela Kováča po prihrávke kapitána Matejku v 46. min prepadla za jeho chrbát – 2:3. Všetko podstatné sa odohralo na konci tretej tretiny. V rozmedzí dvoch minút padli až tri góly, ktoré rozhodli o víťazstve Florka. Najskôr zvýšil Kátlovský (4:2), už o minútu neskôr dokázal odpovedať Mikolaj (3:4). Tri minúty pred koncom si Trenčania mysleli, že pôjdu do hry bez brankára a pokúsia sa zápas dotiahnuť do predĺženia. Proti bol však Kátlovský, ktorý hneď po buly obohral obrancu AS a strelou upravil na konečných 5:3.

Vstup do štvrtého stretnutia štvrťfinálovej série mali Trenčania fantastický. Hneď pri prvom striedaní prihral Ellinger voľnému Múčkovi – 1:0. O šance nebolo v tomto zápase núdza. Časté protiútoky ale Trenčania zakončovali buď do pripraveného Kohúta alebo žŕdok jeho bránky, ktorú v tomto zápase viackrát opečiatkovali. V 14. min rozhodca vylúčil Mandinca za nadvihnutie hokejky, čo už po desiatich sekundách využila bratská dvojica Blaškovcov – 1:1. Na začiatku druhej tretiny sa dokázal presadiť aj mladší z bratov Blaškovcov, keď zvýšil na 2:1. Po prehratom buly sa okamžite prekľučkoval obranou hostí Kátlovský a o päť sekúnd zvýšil už na 3:1. Po tomto góle zabrali aj Trenčania a rovnakou mincou oplatili Košičanom ich rýchle navýšenie skóre. V rozmedzí dvanástich sekúnd sa trafil Machara a po ňom aj Peter Heleš – 3:3. V pasáži zápasu, kedy sa hra upokojila, zvýšil domáci Vojna – 4:3. Na konci druhej tretiny sa opäť pošťastilo Kátlovskému, ktorého strela skončila za Turekovým chrbtom. Do šatní sa tak odchádzalo za stavu 5:3 pre Florko. V tretej tretine sa snažili hosťujúci hráči AS zvrátiť nepriaznivé skóre a častou streľbou skúšali Kohútovu pozornosť. Po jednej z neprehľadných situácií zaúradoval rozhodca, keď kapitánovi Matejkovi udelil 2+2+10 minút trest a na opačnej strane Jakubovi Blaškovi len 2+10 minút trest. Počas hry štyroch na štyroch sa žiadna zo striel florbalistov AS Trenčín neujala a tak na opačnej strane zaúradoval Kešelák, ktorý trafil brvno Turekovej bránky, pričom na počudovanie hostí a radosť domácich rozhodca gól uznal. Zlomový moment a gól na 6:3 ale Trenčanov nezlomil, práve naopak, zdravo nabudil. O zníženie skóre sa tak postaral už o 20 sekúnd Mikolaj, ešte stále pri hre štyri na štyri. V následnom oslabení skóroval Peter Heleš – 5:6. Keď už sa Trenčania nadychovali k záverečnému tlaku a hre bez brankára, ich nádeje pochoval svojim gólom tri minúty pred koncom Džupina – 7:5. V záverečnej hre bez brankára a bez vylúčeného kapitána Matejku už ale hráči AS skórovať nedokázali a prehrali tak aj druhý zápas na ihrisku Florka.

Pavol Heleš (FBK AS Trenčín): „Prvé stretnutie sa odohrávalo vo vysokom tempe. Oba tímy hrali zo zabezpečenej obrany. V prvej tretine sme mali viacej vyložených šancí, ktoré sme však nedokázali zakončiť gólom. Celý zápas sme doťahovali nepriaznivé skóre. Nedokázali sme využiť dobré strelecké pozície a mali trochu menej šťastia pri dorážkach pred súperovou bránkou. Musím vyzdvihnúť výkon rozhodcov, ktorí mali celý zápas pod kontrolou. Nedopustili zvrhnutie sa zápasu zlým smerom. Pred druhým zápasom sme boli nabudení a pripravení ísť do zápasu prvým gólom. Podarilo sa nám to vďaka skvele hrajúcej druhej lajne, ktorá bola po celý zápas veľmi aktívna. Vedenie sme dlho neudržali pretože po našom vylúčení sme inkasovali na 1:1. Za stavu 3:5 prišlo sporné vylúčenie kapitána Matejku. Od tohto momentu začali na ihrisku úradovať rozhodcovia. Vylúčenie nás zomklo. Zapli sme na väčšie obrátky, čo nám prinieslo gól. Potom prišiel moment, kedy sa odzrkadlila neskúsenosť rozhodcov uznaním gólu, ktorý nebol. Zápas sme sa snažili ešte zvrátiť, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Touto cestou by som chcel vyzvať funkcionárov SZFB, aby zvážili dôležitosť kvalitných a skúsených rozhodcov v takýchto vypätých zápasoch play-off. Neviem, kto o tom rozhoduje, ale mal by zvážiť svoje kroky. Nekvalitní rozhodcovia nemajú zápas pod kontrolou a dochádza k vyhroteným situáciám. Veľakrát to vedie k zraneniam a k špinavostiam, či už cez zápas, alebo po zápase na sociálnych sieťach. Neexistuje úcta a fair-play k súperovi a divákom.“

3. zápas štvrťfinále play-off
FbO Florko Košice – FBK AS Trenčín 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Góly: 8. Štefan (Dugas), 27. Kátlovský (Dugas), 39. Jakub Blaško (Lukáš Blaško), 57. Kátlovský (Džupina), 58. Kátlovský (Melega) - 38. Mikolaj (Machara), 47. Kováč (Matejka), 58. Mikolaj (Matejka)

Vylúčení: 2:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 132 divákov

Florko: Kohút – Vašíček, Lukáš Blaško, Jakub Blaško, Tomčo, Konečný, Dugas, Kešelák, Dominik Vrábeľ, Brunacký, Kátlovský, Kočkár, Meliš, Melega, Lukáš Vrábeľ, Štefan, Vojna, Džupina, Marčák

AS: Turek – Machara, Dávidek, Kováč, Pavol Heleš – Matejka, Mikolaj, Žiaček – Peter Heleš, Múčka, Mandinec – Meliš, Ellinger

4. zápas štvrťfinále play-off
FbO Florko Košice – FBK AS Trenčín 7:5 (1:1, 4:2, 2:2)

Góly: 14. Lukáš Blaško (Jakub Blaško), 24. Jakub Blaško (Kešelák), 24. Kátlovský, 32. Vojna (Marčák), 39. Kátlovský, 53. Kešelák (Vašíček), 57. Džupina (Melega) - 2. Múčka (Ellinger), 28. Machara (Múčka), 29. Peter Heleš (Pavol Heleš), 54. Mikolaj (Peter Heleš), 55. Peter Heleš (Kováč)

Vylúčení: 2:3, navyše: Jakub Blaško (Florko) 10 min nešportové správanie, Juraj Matejka (AS) 10 min nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 274 divákov

Florko: Kohút – Vašíček, Lukáš Blaško, Jakub Blaško, Tomčo, Konečný, Dugas, Kešelák, Vrábeľ, Brunacký, Kátlovský, Kočkár, Meliš, Melega, Vrábeľ, Štefan, Vojna, Džupina, Marčák

AS: Turek – Pavol Heleš, Machara, Kováč, Dávidek – Peter Heleš, Matejka, Mikolaj – Meliš, Múčka, Mandinec – Ellinger, Žiaček