Aktuálne 17.5.2019

„Treba na sebe makať!“ zhodujú sa Kusenda aj Žiaček.

Patria k najmladším členom zlatého kádra, no už v tak mladom veku sa dokázali pretlačiť do zostavy A mužstva a výraznou mierou prispieť k zisku titulu majstra Slovenska. Reč je o maturantoch Martinovi Žiačekovi a Ondrejovi Kusendovi.

Druhá sezóna v mužskom A tíme a to hneď zlatá. Počin ktorý sa podarí zopakovať len málo hráčom. „Pocity zo zisku majstrovského titulu sú neopísateľné. Hlavne v takom mladom veku. Keď si spomeniem že ešte pred piatimi rokmi som s florbalom začínal a teraz titul, je to niečo skvelé“, neskrýval svoju radosť Žiaček a zaspomínal aj na prvú sezónu v drese AS. „Moje začiatky boli skvelé. Na hru som totiž potreboval iba florbalku a halovky. Skvelé podmienky na trénovanie mi zabezpečil klub FBK AS Trenčín, ktorému sa chcem za túto možnosť veľmi pekne poďakovať.“

Aj Kusenda si uvedomuje, že na to čo sa jemu podarilo na začiatku kariéry, čakajú iný dlhú dobu. „Pocity, ktoré sme zažívali počas celého play-off boli neopísateľné. Keďže sme do každej série vstupovali ako outsider, radosť z titulu bola neskutočná. Je pre mňa veľkou poctou, že už v tak mladom veku som mohol byť súčasťou majstrovského tímu. Uvedomujem si, že získať titul už v druhej sezóne v extralige je cenným skalpom, pretože máme v tíme aj hráčov, ktorí na titul čakali dokonca až 12 rokov.”


Obaja mladíci spolu pred dvomi rokmi začínali v juniorskej extralige. Žiaček ako odchovanec AS Trenčín, Kusenda ako posila z Topoľčianskeho florbalu ale pritom hráč Piešťan.Moja florbalová kariéra sa začala v klube FBC Páv Piešťany, kde som hravál za kategóriu dorastencov a zároveň 2. ligu mužov. Po dvoch rokoch pôsobenia v Piešťanoch ma oslovil tréner topoľčianskeho klubu, či nemám záujem o hosťovanie v ich klube, v ktorom som mohol hrávať juniorskú extraligu a zároveň 1. ligu mužov. Súhlasil som a bral som to ako výzvu hrať vyššiu súťaž ako v Piešťanoch. V Topoľčanoch som nabral veľa skúseností a hernej istoty. Po návrate z hosťovania som túžil hrať extraligu mužov. Do AS-ka mi pomohol s prestupom môj bývalý spoluhráč a kamarát z Piešťan Milan Kováč, ktorý ma zavolal na tréning do Trenčína. Tým začalo moje pôsobenie v Trenčíne”zaspomínal na svoje začiatky Kusenda.

Obaja dostávali postupne viac a viac šancí v seniorskom florbale. Tréner extraligy juniorov Peter Klapita a tréner mužov Juraj Matejka v nasadzovaní hráčov do extraligy mužov úzko spolupracujú a obaja teenageri sa svojej šance chopili takmer ihneď. „Vždy som sa chcel dostať medzi A-tím čo najrýchlejšie. A preto som sa musel dostať na takú úroveň nielen fyzicky ale aj psychicky. Preto som sa snažil zbierať skúsenosti z rôznych florbalovych turnajov, dávať si navyše v podobe kondičných alebo silových tréningov a hlavne mať tú motiváciu niečo dosiahnuť“ spomína na svoje začiatky Žiaček. Ondrej ako hráč prvej ligy mužov mal adaptáciu na mužský florbal o niečo jednoduchšiu. „Presadiť sa v novom kolektíve nie je nikdy ľahké, obzvlášť pri prechode z juniorskej do mužskej kategórie. Mužská extraliga je oveľa rýchlejšia a kontaktnejšia, založená na taktickej príprave i súhre tímu. Počas mojej prvej sezóny v extralige mužov som nenastupoval pravidelne do zápasov, čo nebolo pre moju psychiku jednoduché. Napriek tomu som sa rozhodol o miesto v zostave zabojovať a pokračoval som v tvrdej práci na tréningoch, ale aj individuálne, predovšetkým na kondičnej či fyzickej príprave.”

Nutno podotknúť že obaja útočníci patria k fyzickým typom florbalistov. Hra telom, súboje a napádanie súperovej rozohrávky chlapcov zdobila. Ani jeden z nich sa nebál ísť v zápasoch do predbránkového priestoru, robiť špinavú robotu a makať na sto percent. „Mladým hráčom by som určite odporúčal veľa na sebe pracovať, nevzdávať sa pri prvých neúspechoch. Aby mladý hráč mohol konkurovať skúseným, musí byť veľmi dobre fyzicky pripravený, dravý, mať istú dávku sebavedomia a zdravej priebojnosti. No napriek tomu jednotlivec nedokáže v kolektívnom športe uspieť sám. Ja som mal to šťastie, že v našom tíme boli aj skúsení chalani, ktorí nám pomáhali zvládať stres a dávali rady počas ťažkých zápasov v play-off. Zisk titulu je výsledkom všetkých hráčov v našom time” dodal svoj recept na úspech Ondrej.

Po maturite, ktorá oboch hráčov čoskoro čaká, budú ich ďalšie kroky pravdepodobne smerovať do zahraničia. Žiaček už má istotu pracovného miesta vo Švajčiarsku, kde by sa rád venoval aj nadaľej florbalu. Jeho pôsobenie v AS Trenčín je ale na konci. „Touto formou by som sa chcel poďakovať celému realizačnému tímu FBK AS Trenčín za všetko čo pre mňa spravili, počas môjho pôsobenia v tomto klube. Chcem sa poďakovať fanúšikom AS Trenčín za podporu na zápasoch, ale aj chalanom v tíme ktorí mi dali možnosť s nimi hrať“ uzavrel Žiaček.

Autor: Redakce
Rozpis zápasov
18:00 Športové centrum M-Šport
20. kolo, 22.2.2020
FBK AS Trenčín - FBK Púchov
4:7 Športové centrum M-Šport
17. kolo, 25.1.2020
FBK AS Trenčín - ŠK Lido Prírodovedec

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 17.1.2020

Mladší žiaci zbierali cenné skúsenosti na Švédskom Gothia innebandy cupe

Nová generácia mladých florbalistov si vyžaduje nové hráčske výzvy...

Aktuálne 17.1.2020

Martin Žilinský prichádza na hosťovanie!

Z FBK Púchov sa na štvormesačné hosťovanie vracia známa tvár.

Aktuálne 1.1.2020

Kusenda už strieľa góly za Králův dvůr!

Po EuroFloorball cupe, na ktorom obsadili florbalisti AS Trenčín tretie miesto, sa rozhodol útočník...

Aktuálne 25.12.2019

Vianočný návrat do kádra florbalistov: Dávid Baroš prichádza späť zo Švédska!

Člen širšieho reprezentačného kádra a skvelý strelec, ktorý sa...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport