Mládež 4.1.2023

DRUŽSTVO JUNIOROV FBK AS TRENČÍN PREŠLO ZA POL ROKA VÝRAZNOU ZMENOU

Začiatok roku 2023 ponúka priestor na zhodnotenie aktuálne prebiehajúcej sezóny extraligového družstva juniorov. Tabuľkové postavenie trenčianskeho AS je po odohratí 16 z 22 zápasov príjemným prekvapením, a preto sa poďme pozrieť bližšie na okolnosti, ktoré doviedli mladíkov na priebežné 2. miesto tabuľky.

Juniorské družstvo zažívalo už od začiatku leta pomerne turbulentné obdobie, ktoré bolo akoby predzvesťou celkovej reorganizácie vekovej kategórie U19. Po tom, ako v súťažnej sezóne 2021/2022 zakončili juniori svoje pôsobenie v extralige na 7. mieste tabuľky, by zrejme mnohí hodnotili sezónu ako neúspešnú, no opak bol pravdou. Mimoriadne mladé družstvo okolo kapitána Matúša Strieženca signalizovalo obrovský potenciál, ktorý sa stával postupne výraznejším, nakoľko v období júla 2022 sa podarilo do klubu FBK AS Trenčín priviesť hneď niekoľko hráčov juniorského, či dorasteneckého veku, a to s výraznými skúsenosťami nielen z mládežníckeho, ale taktiež seniorského, či reprezentačného prostredia.

Družstvo postupne posilnili juniori Gabriel Královič a Timotej Bielik (prestup z 1. FBC Trenčín), Adam Vácval (prestup z FBK Púchov), ale taktiež mimoriadne šikovní dorastenci, Adam Líška a Dominik Kútik (prestup z 1. FBC Trenčín), František Jaššo a Karol Tomík (prestup z FBK Harvard Partizánske). Novo-tvoriace sa družstvo zaznamenalo taktiež zmenu na trénerskej pozícií, kedy bývalého kouča Dušana Matejka nahradil nový realizačný tím v zložení Patrik Bulko, Lukáš Kuzl a Zdenko Bielik.

Juniori začali svoju kombinovanú (exteriérovú i halovú) prípravu v mesiaci august. Prvou ostrou skúškou bol pre hráčov kvalitne obsadený mládežnícky turnaj Trenčín Floorball Days, kde sa Trenčania umiestnili pomerne prekvapivo na 2. mieste, kedy nestačili po tesnom výsledku 0:1 na rovesníkov zo Snipers Bratislava. Prvé ostré ligové zápasy čakali na chlapcov od začiatku mesiaca september, kedy postupne vyzvali bratislavské celky Hurikán, Tsunami, Lido, ale i úradujúcich majstrov zo Snipers. Len málokto čakal, že takmer úplne nový kolektív, v tej dobe iba 6 týždňov trénujúci nové herné princípy dokáže vyhrať nielen vyššie spomenuté štyri zápasy, ale rovno natiahne sériu neporaziteľnosti na 8 duelov. Samozrejme, nie vždy to išlo ľahko, a to paradoxne v zápasoch, ktoré sa mali „vyhrať“ samy. Fenomén „podcenenia“ súpera zafungoval naplno nielen v ťažkých zápasoch proti FBC Mikuláš Prešov či FBK Púchov, no predovšetkým v zápase proti FBK Michalovce, kedy juniori vyrovnávali stav stretnutia až gólom z poslednej sekundy zápasu. Odstupom času je dozaista možné práve tieto zápasy považovať za najdôležitejšie, nakoľko naučili všetkých potrebnej skromnosti a rešpektu.

Tvrdá, no konštruktívna tréningová práca spojená s možnosťou naberať skúsenosti v mužskej extralige pod vedením trénerov Klapitu a Matejku, kde dostávajú hráči pravidelne príležitosti, má v súlade s prirodzeným budovaním lojality voči klubu a zdravých priateľských vzťahov v kolektíve za následok pomerne vydarenú úvodnú časť sezóny. Viac ako 25 hráčov pod taktovkou nového kapitána Petra Bednára, ktorí do tohto momentu zasiahli do celkovo 16 odohratých zápasov extraligy sa môžu pochváliť ziskom 39 bodov, kedy sa družstvu podarilo bodovať až v 14 z nich (výnimku tvoria zápasy proti Florku Košice a Snipers Bratislava).

Družstvo, ktoré bolo ešte donedávna charakteristické predovšetkým obranným herným štýlom sa stále väčšmi mení na družstvo, ktoré hru tvorí a režíruje. Pozitívne skóre 136:82 je v kontexte extrémne vyrovnanej a kvalitnej ligovej súťaže (snáď najvyrovnanejšej za posledné roky) jasným signálom zmeny hernej „tváre“. Aktuálne najlepšie bodujúci hráč Trenčanov, Timotej Kollár nazbieral do tohto momentu 40 bodov, vďaka čomu je aktuálne najproduktívnejší hráč s rokom narodenia 2006 v rámci celej ligy. Hneď za ním sa nachádzajú 23-26 bodoví Bednár, Královič, Malík a Oriešek. Paradoxne, práve uvedený menoslov hráčov skvele vykresľuje filozofiu stavby juniorského družstva, a síce, spojenie starších a skúsenejších hráčov s mladíkmi. Na záver je však dôležité zmieniť i úspech našich brankárov v kontexte celej súťaže. Karol Tomík je zaslúžene aktuálne najlepším brankárom ligy s úspešnosťou 85%, Adam Líška i napriek zraneniam najlepším brankárom s rokom narodenia 2006 a úspešnosťou zákrokov takmer na úrovni 80%.

Uvedené „čiastkové“ úspechy mladíkov sa dozaista podpísali i pod historicky najväčšie úspechy klubu v štruktúrach mládežníckych výberov či reprezentácií, kde sa či už pravidelne alebo nepravidelne objavujú mená mnohých hráčov, ktoré sú súčasťou juniorského družstva. V rámci výberu dorastencov ide o Líšku, Surmu-Miklošíka, Maruškaniča, Kútika, Jašša, Krecháča, Oravca, Kollára, Vranu, Malíka a Žiška, naopak, reprezentačných zrazov juniorov sa pravidelne zúčastňuje Královič, Bielik, Strieženec, Zverbík – do širšieho kádra patrí i Bednár či Vácval.

V mesiaci december zvládnuté náročné zápasy proti Tsunami Záhorská Bystrica (7:5) či FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina (8:2) predstavujú snáď tú najlepšiu pozvánku na rovnako náročný a dôležitý zvyšok sezóny. Druhá časť sezóny sa začne „novo-ročnou“ domácou dvoj-zápasovou porciou už 7. a 8. januára, kedy Trenčania hostia východoslovenské družstvá z Prešova a Michaloviec. V tomto momente je však viac ako zrejmé, že klubom nastavené smerovanie sa javí ako správne, a v súčasných podmienkach i relevantné. Veríme preto, že všetci fanúšikovia a priatelia klubu si podobne ako v roku 2022 nájdu cestu na zápasy extraligových juniorov, kde v mene prezidenta klubu Juraja Matejku všetkých pozývame.

Patrik ZVERBÍK (hráč FBK AS Trenčín v kategórii JEX, MEX; člen užšieho výberu reprezentácie Slovenskej republiky U19): „Sezóna zatiaľ prebieha veľmi dobre. Na jej začiatku sme si stanovili okrem jasných pravidiel fungovania a organizácie práce i ciele, ktoré by sme chceli postupne napĺňať. Som rád, že ako tím si za nimi zodpovedne ideme. Od leta sa obraz našej hry postupne mení. Z defenzívneho družstva sa postupne meníme na také, ktoré hru tvorí, a to ma veľmi teší. Na naše tréningy pravidelne chodí 18 – 22 hráčov, k tomu 4-5 brankári. Je jasné a zreteľné, že chalani sa chcú posúvať ďalej. Pozitívne vnímam i to, že zápasov sa aktívne zúčastňuje 17-18 hráčov, a priestor dostávajú vo výraznej miere i vekom dorastenci, ktorých to neustále posúva vpred. V družstve panuje mimoriadne dobrá atmosféra – sme skvelý kolektív“.

Peter BEDNÁR (kapitán FBK AS Trenčín v kategórii JEX, hráč MEX): „Myslím si, že sme všetci pomerne spokojní s priebehom sezóny. Hneď od začiatku letnej prípravy sme si dali jasný spoločný cieľ, za ktorým ideme. Základná časť je pre nás príprava na play-off, a slúži nám ako pomôcka na odzrkadlenie našich silných a slabých stránok. Aktuálne sme na druhej priečke kvôli pár prehrám, ale to patrí k športu, a dokonca by som povedal, že môžeme byť za ne radi. Posunuli nás vpred, a vieme, ako sa na súperov v budúcnosti pripraviť. Cela kabína si naplno užívame a ceníme každý jeden spoločný moment, či na ihrisku, alebo mimo neho“.

Autor: Patrik Bulko
Rozpis zápasov
3:2 MŠH Detva
4. kolo, 1.10.2023
DTF team Detva Joxers - FBK AS Trenčín

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 29.9.2023

Florbalistky mamičky - pridajte sa k nám!

Nová aktivita, najmä pre členky florbalového klubu AS Trenčín, sa uchytila a mamičky našich...

Mládež 13.9.2023

VÝNIMOČNÝ PRESTUP ! NAJLEPŠÍ STRELEC ČESKEJ JUNIORSKEJ CE LIGY PRESTUPUJE DO FBK AS TRENČÍN

Florbalovému klubu AS Trenčín sa ešte pred...

Kora  Salming  M-Šport  Terajšok  Mesto Trenčín  Dalno  delta medical  square_tn