Mládež 7.2.2018

Florbal spojuje – priateľské stretnutia detí a mládeže

Florbalový klub AS Trenčín v spolupráci s florbalovým klubom Zlín Lions má za sebou prvý ročník priateľských stretnutí pre deti a mládež s názvom Florbal spojuje.

Mládež. Naša budúcnosť. Tí, ktorí tvoria jadro klubu a základňu pre mužský A tím. Ale ako dosiahnuť aby mládež napredovala a dosahovala potrebnú výkonnosť? To je otázka ktorou sa zaoberá aj šéftréner florbalového klubu AS Trenčín Juraj Matejka. Je dlhodobo známe, že fyzická výkonnosť detí klesá. Ich príprava na telesnej výchove v školách je nedostatočná a záujmové krúžky sú často nepostačujúce. Prichádza už ale generácia detí, ktoré sú odchované čisto na florbale. Neskazení žiadnym iným športom, technicky zdatní hráči, ktorých vychovávajú kluby odmalička. A tu sa stretávame s názorovou odlišnosťou – ako správne deti florbalovo vychovávať?

Množstvo klubov na Slovensku sa touto otázkou zaoberá len okrajovo. Deti nemajú odborných trénerov. Často na tréningu len hrajú proti sebe, bez kontroly vyučeného florbalového trénera. Trénujú ich starší hráči, rodičia alebo učitelia telesnej výchovy. Florbalový klub AS Trenčín sa ale prednedávnom začal uberať iným smerom. Juraj Matejka ako šéftréner mládeže sa intenzívne venuje výchove mladých florbalistov až 5 krát týždenne. Ako mnohí z nás si uvedomil, že zápasy v regióne často nedosahujú potrebnú kvalitu a mladí florbalisti potrebujú medzinárodnú konfrontáciu. Či už formou zahraničných turnajov organizovaných v štátoch po celej Európe, kde sa deti stretnú s rovesníkmi zo Švédska či Fínska alebo formou priateľských zápasov s našimi susedmi z Česka.

Česká mládež patrí k tým najlepším na svete a bola by škoda, keby sme sa od našich susedov neučili to dobré. Forma výchovy mládeže v Českej republike je na špičkovej úrovni, kontrolovaná zväzom a pravidelne konfrontovaná formou regionálych výberov ( neskôr reprezentácií). Práve preto sa Trenčania rozhodli využiť svoje kontakty v Zlíne, kde pôsobí miestny klub Zlín Lions a vytvorili turnaj s názvom Florbal spojuje. Účelom podujatia sa stala medzinárodná konfrontácia hráčov do 15 rokov a ich napredovanie aj touto formou. Turnaj, ktorý sa organizuje raz ročne v Trenčíne a raz ročne v Zlíne má za úlohu aj spojovať a vytvárať nové kamarátstva.

Prvý ročník turnaja sa odohral uplynulý víkend v Trenčíne, kde pricestovali tímy mladších a starších žiakov a mladšej a staršej prípravky. V kategórii prípraviek dokonca oba kluby dokázali zložiť až dve mužstvá a deklarovali tak širokú mládežnícku základňu. O výsledky tento deň vôbec nešlo. Išlo o spoznávanie nových ľudí, o úsmevy na detských tvárach a o výchovu mládeže. Viac ako 70 zahraničných hráčov tak odchádzalo z Trenčína spokojných s predvedenými výkonmi a pripravených v odvete podať ešte lepšie výkony.

Touto formou by sme sa chceli poďakovať Matejovi Koňaříkovi, šéftrénerovi klubu Zlín Lions a dobrému priateľovi a bývalému spoluhráčovi Juraja Matejku za spoluorganizáciu podujatia.

Hodnotenie Juraja Matejku: „Florbalový deň, ako sme ho nazvali, FLORBAL SPOJUJE, presne vystihuje podstatu celej myšlienky. S kamarátmi so Zlín Lions sme sa zhodli, že by bolo veľmi dobré, ak by vznikla nejaká vzájomná spolupráca, ktorá bude vychovávať, spájať, zabávať a výkonnostne posúvať naše deti vpred. Po SalmingFloorballCamp-e je toto dá sa povedať druhý projekt, ktorý vznikol na základe môjho pôsobenia v Českej republike a následnému nadviazaniu kontaktov. Som presvedčený, že je toto tá správna cesta výchovy našich detí.

Čo sa týka samotného florbalového dňa, z môjho pohľadu bol úžasný a predbehol aj moje očakávania. Turnajov sa zúčastnilo obrovské množstvo detí, odohrali veľmi dobré a vyrovnané zápasy. Čo ma veľmi potešilo, bolo aj zapojenie rodičov, ktorý sú samozrejme neoddeliteľnou súčasťou pri výchove, trénovaní a celkovo športovaní detí. Ich záujem pokladám za kľúčoví pri napredovaní malých florbalistov, pretože sú to práve oni, ktorí im doma vytvárajú možnosti športovať.

Autor: Klub
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Mládež 31.3.2020

Mladší žiaci odohrali v sezóne najviac zápasov zo všetkých kategórií!

Zverenci trénera Petra Klapitu absolvovali tento rok viac ako 40...

Aktuálne 25.3.2020

Sezóna mládežníckych kategórií predčasne ukončená

Žiaľ, koronavírus zasiahol aj florbalový svet a sezóna sa mládežníckym kategóriám...

Rozhovory 24.3.2020

Samuel Dávidek: "Verím, že do budúcej sezóny všetko zlepšíme a zdvihneme to o úroveň vyššie!"

Člen širšieho kádra reprezentácie mužov a...

Aktuálne 19.3.2020

Mužské Áčko zakončilo sezónu na deviatom mieste.

Ďaleko za očakávaniami a bez play off. Taká je smutná bilancia florbalistov AS Trenčín,...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport