Rozhovory 14.6.2018

Matej Stopka prestupuje do Tatanu Střešovice!

Jeden z najlepších juniorov AS Trenčín minulej sezóny a reprezentant Matej Stopka prestupuje do najúspešnejšieho klubu v Českej Republike. Tatran Střešovice, vo florbalovom svete obrovský pojem a veľkoklub zlanáril čerstvo 17 ročného Mateja na prestup do svojich radov.

Rokovania o Matejovom prestupe prebehli korektne a boli krátke. Spolupráca medzi Florbalovým klubom AS Trenčín a Tatranom totiž už v minulosti priniesla svoje ovocie. Bývalý reprezentant a aktuálne kapitán a šéftréner klubu Juraj Matejka totiž v sezóne 2010/2011 vyhral s Tatranom český titul, takže prostredie klubu z Prahy je mu viac ako známe. Teraz Matejka posiela do Čiech talentovaného Stopku. Tak ako v prípade Juraja Matejku, aj teraz prestupuje Matej Stopka bez akéhokoľvek „výchovného“ a teda zdarma. Filozofia a prestupová politika je teda jasná. Vychovať kvalitného hráča a umožniť mu zlepšovať sa v zahraničí. A o tom predsa florbal je. Matejovi praje celý florbalový klub AS Trenčín veľa úspechov a množstvo načerpaných skúseností a zážitkov. Všetci v klube totiž veria, že keď raz Matej vyrastie vo veľkého hráča svetového formátu, do klubu sa vráti a svojimi skúsenosťami potiahne nastupujúcu generáciu, tak ako kedysi samotný Matejka.

 

Vizitka Mateja Stopku:

Vek: 17 rokov

Sezóna 2017/2018:

  • Mužská extraliga: 4 body ( 3+1) v 13 zápasoch
  • Juniorská extraliga: 54 bodov ( 35 + 19) v 26 zápasoch
  • Regionálna liga západ – Dorastenci: 29 bodov (25+4) v 8 zápasoch 

Ahoj Maťo, ako sa zrodil tvoj prestup do Tatranu Střešovice?

Ahojte, vo florbale som sa chcel posunúť a dostať sa na vyššiu úroveň a Česko mi prišlo ako najlepšia voľba. Začal som teda komunikovať s Tatranom, konkrétne s pánom Jakoubkom.( pozn. asistent trénera mužského A tímu) Dostal som pozvánku prísť na tréning s A-tímom a aj s juniormi. Tréningy boli orientované na hru, aby som ukázal čo viem. Prístup Tatranu bol neuveriteľný! Okamžite mi ponúkli ubytovanie v Prahe, zľavy na florbalovú výbavu a mnohé ďalšie veci. Problém nastal až so školou. Niektoré stredné školy mi ponúkol Tatran, bohužiaľ v mojich ročníkoch mali plné žiacke stavy a nebolo tam pre mňa už miesto. Nakoniec sa ale mojim rodičom v spolupráci s ľuďmi z tatranu podarilo nájsť Gymnázium, kde budem študovať. Ubytovanie mi zabezpečí klub, aby som to mal blízko na halu a aby som sa aj spoznal s ostatnými hráčmi.

Ako skĺbiš klubovú kariéru v zahraničí s tou reprezentačnou doma na Slovensku?

Samozrejme sa budem snažiť chodiť na všetky reprezentačné akcie tak ako doteraz (pokiaľ mi to klubové povinnosti umožnia) a chcem urobiť maximum pre to, aby som sa dostal na juniorské majstrovstvá sveta do Kanady. 

Aký bol tvoj prvý tréning v Prahe?

Na tréningu s mužským Áčkom som dal 3 góly vďaka čomu som nespal dva dni od radosti.

Maťo, na akú dobu si sa rozhodol prestúpiť?

To ešte neviem. Ostanem v Tatrane pokým nepríde lepšia ponuka z iného klubu.

Je známe, že Tatran využíva na monitorovanie výkonnosti hráčov špeciálnu aplikáciu. Už si s ňou bol oboznámený?

Áno je to tak. Na tréningy som dostal aplikáciu XPS v ktorej mám individuálne tréningy a množstvo ďalšieho materiálu.

V top ligách sveta je štandardom, že už hráči tvojho veku majú zmluvy. Je to tak aj v tvojom prípade?

O podrobnostiach mojej zmluvy zatiaľ nebol čas hovoriť. To budem riešiť za pár týždňov spolu so zmluvami s partnermi pre florbalové vybavenie. 

Matej v akej kategórii budeš hrávať?

Sme dohodnutí že hrávať budem zatiaľ v juniorskom A tíme a mužskom B tíme, čo je vlastne tím do 23 rokov.

Porozprávaj nám ešte aké bude tvoje florbalové leto? Čo máš na pláne a čo má na pláne Tatran a juniorská reprezentácia?

Tak chystám sa na viacero turnajov. Už 20.6. odchádzam s juniormi tatranu na turnaj Hummel open game do Brna. Pokračujeme tradičnými Prague Games, kde som mal hrať za juniorskú reprezentáciu ale nakoniec pôjdem opäť s juniormi Tatranu a nasleduje najväčší turnaj na svete Czech open. Na konci leta sa chystáme na Slovak floorball cup do Bratislavy, kde sa pravdepodobne posledný krát stretnem s bývalými spoluhráčmi z AS Trenčín. Medzi turnajmi sa samozrejme pripravujem individuálne a potom nabehnem na letnú prípravu s Tatranom.

K prestupu sa vyjadril aj Juraj Matejka – šéftrénera FBK AS Trenčín: „ Keď som sa dozvedel o záujme Tatranu o Maťa Stopku ostal som milo prekvapený. Keďže som v tom čase bol pracovne v Prahe, stretol som sa osobne s pánom Jakoubkom a porozprávali sme sa o jeho prestupe. Mateja samozrejme púšťame do Čiech zadarmo a nebudeme si pýtať žiadne odstupné. Verím že keď sa raz Matej vráti na Slovensko, budeme to práve my koho posilní. Prajem mu veľa šťastia a zdaru v jednom z najlepších klubov v Česku a azda aj na svete.“

Peter Klapita – tréner juniorov si je vedomý že prichádza o jedného z najlepších hráčov a ťahúňa juniorského tímu. „ Áno je to tak a je mi to trošku ľúto. Matej patril celú sezónu k oporám a išiel príkladom ostatným chalanom v nasadení a v prístupe k tréningom a zápasom. Prial by som si, aby všetci hráči v jeho veku boli tak vyspelí a vedeli čo od florbalu chcú. Matej si vždy išiel za svojim cieľom a bolo len otázkou času kedy sa poberie do zahraničia. Tajne som dúfal že u nás ešte sezónku – dve ostane, ale myslím si, že je pripravený na toto angažmá. Tatran je TOP klub so skvelými podmienkami a trénermi a Maťovi prajem aby sa v obrovskej konkurencii presadil a vybojoval si miesto v zostave. Verím, že z neho vyrastie hráč svetovej úrovne a že raz budem môcť povedať, že som mal tu česť ho trénovať. Touto cestou chcem Maťovi poďakovať za všetko, čo pre náš klub urobil a hlavne za jeho nesmierne profesionálny prístup ku všetkému čo sa florbalu týkalo.“ 

Autor: Klub
Rozpis zápasov
- 5. KOLO, 6.7.2018
ŠK Lido Prírodovedec - FBK AS Trenčín

Prečítajte si tiež

archív novinek
A-tím 14.10.2018

Florbalisti AS Trenčín s vysokým víťazstvom proti Prešovu!

Po dobrej hre vyhrali muži 8:1 a potvrdili stúpajúcu formu. Svojim výkonom...

Aktuálne 9.10.2018

Kvalifikácia na majstrovstvá sveta žien sa na konci januára 2019 odohrá v Trenčíne!

Po úspešnom usporiadaní Eurofloorballcupu v lete 2017 sa...

A-tím 8.10.2018

Florbalisti AS Trenčín podľahli v dramatickom stretnutí ŠK LIDO Prírodovedec 4:3

Vo vyrovnanom úvode zápasu sa podarilo najskôr strelou z...

Aktuálne 5.6.2018

Florbalisti AS Trenčín zakončili sezónu na piatom mieste.

​Napriek predsezónnemu cieľu, ktorým bola účasť v semifinále a umiestenie v...

Kora
 Salming  Da Vinci M-Šport