Rozhovory 14.6.2018

Matej Stopka prestupuje do Tatranu Střešovice!

Jeden z najlepších juniorov AS Trenčín minulej sezóny a reprezentant Matej Stopka prestupuje do najúspešnejšieho klubu v Českej Republike. Tatran Střešovice, vo florbalovom svete obrovský pojem a veľkoklub zlanáril čerstvo 17 ročného Mateja na prestup do svojich radov.

Rokovania o Matejovom prestupe prebehli korektne a boli krátke. Spolupráca medzi Florbalovým klubom AS Trenčín a Tatranom totiž už v minulosti priniesla svoje ovocie. Bývalý reprezentant a aktuálne kapitán a šéftréner klubu Juraj Matejka totiž v sezóne 2010/2011 vyhral s Tatranom český titul, takže prostredie klubu z Prahy je mu viac ako známe. Teraz Matejka posiela do Čiech talentovaného Stopku. Tak ako v prípade Juraja Matejku, aj teraz prestupuje Matej Stopka bez akéhokoľvek „výchovného“ a teda zdarma. Filozofia a prestupová politika je teda jasná. Vychovať kvalitného hráča a umožniť mu zlepšovať sa v zahraničí. A o tom predsa florbal je. Matejovi praje celý florbalový klub AS Trenčín veľa úspechov a množstvo načerpaných skúseností a zážitkov. Všetci v klube totiž veria, že keď raz Matej vyrastie vo veľkého hráča svetového formátu, do klubu sa vráti a svojimi skúsenosťami potiahne nastupujúcu generáciu, tak ako kedysi samotný Matejka.

 

Vizitka Mateja Stopku:

Vek: 17 rokov

Sezóna 2017/2018:

  • Mužská extraliga: 4 body ( 3+1) v 13 zápasoch
  • Juniorská extraliga: 54 bodov ( 35 + 19) v 26 zápasoch
  • Regionálna liga západ – Dorastenci: 29 bodov (25+4) v 8 zápasoch 

Ahoj Maťo, ako sa zrodil tvoj prestup do Tatranu Střešovice?

Ahojte, vo florbale som sa chcel posunúť a dostať sa na vyššiu úroveň a Česko mi prišlo ako najlepšia voľba. Začal som teda komunikovať s Tatranom, konkrétne s pánom Jakoubkom.( pozn. asistent trénera mužského A tímu) Dostal som pozvánku prísť na tréning s A-tímom a aj s juniormi. Tréningy boli orientované na hru, aby som ukázal čo viem. Prístup Tatranu bol neuveriteľný! Okamžite mi ponúkli ubytovanie v Prahe, zľavy na florbalovú výbavu a mnohé ďalšie veci. Problém nastal až so školou. Niektoré stredné školy mi ponúkol Tatran, bohužiaľ v mojich ročníkoch mali plné žiacke stavy a nebolo tam pre mňa už miesto. Nakoniec sa ale mojim rodičom v spolupráci s ľuďmi z tatranu podarilo nájsť Gymnázium, kde budem študovať. Ubytovanie mi zabezpečí klub, aby som to mal blízko na halu a aby som sa aj spoznal s ostatnými hráčmi.

Ako skĺbiš klubovú kariéru v zahraničí s tou reprezentačnou doma na Slovensku?

Samozrejme sa budem snažiť chodiť na všetky reprezentačné akcie tak ako doteraz (pokiaľ mi to klubové povinnosti umožnia) a chcem urobiť maximum pre to, aby som sa dostal na juniorské majstrovstvá sveta do Kanady. 

Aký bol tvoj prvý tréning v Prahe?

Na tréningu s mužským Áčkom som dal 3 góly vďaka čomu som nespal dva dni od radosti.

Maťo, na akú dobu si sa rozhodol prestúpiť?

To ešte neviem. Ostanem v Tatrane pokým nepríde lepšia ponuka z iného klubu.

Je známe, že Tatran využíva na monitorovanie výkonnosti hráčov špeciálnu aplikáciu. Už si s ňou bol oboznámený?

Áno je to tak. Na tréningy som dostal aplikáciu XPS v ktorej mám individuálne tréningy a množstvo ďalšieho materiálu.

V top ligách sveta je štandardom, že už hráči tvojho veku majú zmluvy. Je to tak aj v tvojom prípade?

O podrobnostiach mojej zmluvy zatiaľ nebol čas hovoriť. To budem riešiť za pár týždňov spolu so zmluvami s partnermi pre florbalové vybavenie. 

Matej v akej kategórii budeš hrávať?

Sme dohodnutí že hrávať budem zatiaľ v juniorskom A tíme a mužskom B tíme, čo je vlastne tím do 23 rokov.

Porozprávaj nám ešte aké bude tvoje florbalové leto? Čo máš na pláne a čo má na pláne Tatran a juniorská reprezentácia?

Tak chystám sa na viacero turnajov. Už 20.6. odchádzam s juniormi tatranu na turnaj Hummel open game do Brna. Pokračujeme tradičnými Prague Games, kde som mal hrať za juniorskú reprezentáciu ale nakoniec pôjdem opäť s juniormi Tatranu a nasleduje najväčší turnaj na svete Czech open. Na konci leta sa chystáme na Slovak floorball cup do Bratislavy, kde sa pravdepodobne posledný krát stretnem s bývalými spoluhráčmi z AS Trenčín. Medzi turnajmi sa samozrejme pripravujem individuálne a potom nabehnem na letnú prípravu s Tatranom.

K prestupu sa vyjadril aj Juraj Matejka – šéftrénera FBK AS Trenčín: „ Keď som sa dozvedel o záujme Tatranu o Maťa Stopku ostal som milo prekvapený. Keďže som v tom čase bol pracovne v Prahe, stretol som sa osobne s pánom Jakoubkom a porozprávali sme sa o jeho prestupe. Mateja samozrejme púšťame do Čiech zadarmo a nebudeme si pýtať žiadne odstupné. Verím že keď sa raz Matej vráti na Slovensko, budeme to práve my koho posilní. Prajem mu veľa šťastia a zdaru v jednom z najlepších klubov v Česku a azda aj na svete.“

Peter Klapita – tréner juniorov si je vedomý že prichádza o jedného z najlepších hráčov a ťahúňa juniorského tímu. „ Áno je to tak a je mi to trošku ľúto. Matej patril celú sezónu k oporám a išiel príkladom ostatným chalanom v nasadení a v prístupe k tréningom a zápasom. Prial by som si, aby všetci hráči v jeho veku boli tak vyspelí a vedeli čo od florbalu chcú. Matej si vždy išiel za svojim cieľom a bolo len otázkou času kedy sa poberie do zahraničia. Tajne som dúfal že u nás ešte sezónku – dve ostane, ale myslím si, že je pripravený na toto angažmá. Tatran je TOP klub so skvelými podmienkami a trénermi a Maťovi prajem aby sa v obrovskej konkurencii presadil a vybojoval si miesto v zostave. Verím, že z neho vyrastie hráč svetovej úrovne a že raz budem môcť povedať, že som mal tu česť ho trénovať. Touto cestou chcem Maťovi poďakovať za všetko, čo pre náš klub urobil a hlavne za jeho nesmierne profesionálny prístup ku všetkému čo sa florbalu týkalo.“ 

Autor: Klub
Rozpis zápasov
18:00 Športové centrum M-Šport
20. kolo, 22.2.2020
FBK AS Trenčín - FBK Púchov
4:7 Športové centrum M-Šport
17. kolo, 25.1.2020
FBK AS Trenčín - ŠK Lido Prírodovedec

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 17.1.2020

Mladší žiaci zbierali cenné skúsenosti na Švédskom Gothia innebandy cupe

Nová generácia mladých florbalistov si vyžaduje nové hráčske výzvy...

Aktuálne 17.1.2020

Martin Žilinský prichádza na hosťovanie!

Z FBK Púchov sa na štvormesačné hosťovanie vracia známa tvár.

Aktuálne 1.1.2020

Kusenda už strieľa góly za Králův dvůr!

Po EuroFloorball cupe, na ktorom obsadili florbalisti AS Trenčín tretie miesto, sa rozhodol útočník...

Aktuálne 25.12.2019

Vianočný návrat do kádra florbalistov: Dávid Baroš prichádza späť zo Švédska!

Člen širšieho reprezentačného kádra a skvelý strelec, ktorý sa...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport