Aktuálne 17.1.2020

Mladší žiaci zbierali cenné skúsenosti na Švédskom Gothia innebandy cupe

Nová generácia mladých florbalistov si vyžaduje nové hráčske výzvy a práve preto cestovali zverenci Petra Klapitu na najväčší mládežnícky turnaj na svete! V silnej konkurencii prevažne Švédskych tímov sa chlapci nestratili a aj proti svetovým veľkoklubom hrali vyrovnanú partiu.

Do švédskeho Goteborgu sa organizátorom podarilo prilákať neuveriteľných 471 tímov z ôsmych krajín sveta, rozdelených do 8 chlapčenských a 7 dievčenských kategórií podľa veku. Florbalisti AS Trenčín bojovali v kategórii B12 (chlapci do 12rokov). Cesta na turnaj pritom bola jednoduchá. Švédski organizátori uvedomujúc si obrovskú početnosť prihlásených českých a slovenských tímov dali možnosť Jiřímu Jakoubkovi stať sa styčnou osobou, ktorá mala nastarosti vybaviť pre účastníkov cestu autobusom, ubytovanie, stravu a komplet všetky organizačné náležitosti týkajúce sa súpisiek, hál a dopravy. „Musím povedať že to mali skvele zorganizované! Keď som sa o turnaji informoval, Švédi ma okamžite odkázali na pána Jakoubka a ten sa o nás od toho momentu staral. Musím mu poďakovať za všetko čo pre nás spravil a vybavil. Zastrešil úplne všetko na čo si len pomyslíte. Myslel na všetky detaily a vedel presne do čoho ideme. Veď to bol už jeho trinásty ročník na turnaji“ povedal tréner mladších žiakov Peter Klapita, ktorý na turnaji zastával aj rolu vedúceho tímu a hlavného organizátora. „S Jirkom sme boli v denno dennom kontakte už niekoľko týždňov pred turnajom. V cene štartovného sme mali kompletný servis a musím povedať že nám viac krát pomohol s logistikou alebo tipmi na výlet či sprievodnými akciami.“

Výprava AS v ktorej bolo 14 hráčov a 15 rodičov sa vydala do Švédska 1.1.2020 na obed autobusom z autobusovej stanice v Trenčíne. Na druhý deň ráno už chlapci vystupovali pred školou v ktorej boli ubytovaní a po krátkom odpočinku ich čakal prípravný priateľský zápas proti Tatranu Střešovice. „Všetky slovenské a české tímy, ktoré pricestovali do Goteborku o deň skôr mali možnosť zahrať si prípravný zápas alebo si zatrénovať. Využili sme naše kontakty a zahrali si priateľák s Tatranom. Po tej dlhej a náročnej ceste, kedy chlapci takmer nespali bolo náročné nahecovať ich na zápas“ doplnil Klapita na margo viac ako dvadsať hodinového presunu.

Tatran Střešovice – FBK AS Trenčín 5:5

Chlapci naskočili do zápasu ako uragán a vôbec nedali na sebe pocítiť únavu z cesty. Vysoké napádanie súpera znervózňovalo a keď bolo po prvej časti hry už 5:0 pre Trenčanov, tréner Střešovíc pozmenil taktiku a začalo sa zbesilé celoplošné napádanie oboch tímov, s ktorým sa už ale lepšie vysporiadali chlapci z Tatranu. Trenčanom postupne ubúdali sily, kopili chyby a nakoniec so silným Pražským celkom remizovali 5:5. „Zápas nám ukázal, že keď súperov napádame, nečakajú to, a kým zistia čo sa vlastne deje, je už relatívne neskoro aby na to zareagovali. Pri hracom čase 2 x 15 minút sa dá teoreticky poraziť tím.“ Uvedomoval si prednosti svojho tímu tréner Klapita.

Cestou na zápas si celá výprava uvedomila, aké náročné bude cestovanie po Goteborgu a koľko času vlastne zaberie. Veď haly boli vzdialené zhruba hodinu cesty električkou od ubytovania a vždy bolo nutné na preľudnených staniciach prestupovať. Na druhý deň tak tím vycestoval na prvý skupinový zápas už po raňajkách. Po príchode na prvú arénu OHK: Brixlyhallen sa chlapcom otvoril veľký svet florbalu. Tri ihriská na dvoch poschodiach pretkané bufetmi a tribúnami ukázali Trenčanom prvú z mnohých krásnych turnajových hál.

FBK AS Trenčín – Orebro Sk IBK 2:4

Už prvý skupinový zápas ukázal, že Trenčania nebudú na turnaji fackovacím panákom a že majú na to uhrať dobré výsledky. Aj proti Švédskemu tímu sa ukázalo, ako veľmi robí vysoké napádanie problémy obrancom súpera pri rozohrávke. Orebro, ktorého A tím hral ešte minulú sezónu švédsku najvyššiu ligu SSL ale disponoval skvelým brankárom, ktorý nedal útočníkom príliš veľa priestoru vyniknúť. Keď florbalisti AS minútu pred koncom znížili v power play na 2:3, zdalo sa že by mohli pomýšľať na body, no vzápätí inkasovali do prázdnej bránky a zaknihovali prvú prehru na turnaji.

Pixbo Wallenstam IBF 1 – FBK AS Trenčín 4:2

Druhý skupinový zápas odohrali Trenčania proti legendárnemu Pixbu, ktoré na turnaj postavilo dva celky. Naši chlapci hrali proti Atímu. Rovnaká taktika a rovnaká zostava dokázala vybojovať rovnaký výsledok ako v prvom zápase. Vysoké napádanie prvej formácie a poctivá obrana tej druhej, rozbíjali tempo hry severanov, ktorí sa presadzovali len strelami z diaľky. Taktický výkon všetkých chlapcov okorenený o skvelého Mikoláška v bránke, ktorý po celý turnaj chytal kvalitne a nad pomery bol odmenený vyrovnávajúcim gólom minútu pred koncom zápasu! Výsledok, ktorý by sa dal označiť ako obrovské prekvapenie ale hneď v ďalšom striedaní chlapci zahodili a opäť po strele z diaľky inkasovali hneď po buly gól na 3:2. Okamžitá power play priniesla len ďalší inkasovaný gól do prázdnej bránky a ďalšiu smolnú prehru.

Po zápase sa chytalo niečo, na čo sa tešil azda každý správny fanúšik florbalu. Vo vypredanej Wallenstamhallen mohli Trenčania sledovať zápas najyvššej švédskej ligy SSL v ktorom nastúpili domáci Pixbo Wallenstam proti Visby IBK. Florbal aký naživo uvidí väčšina Slovákov len pár krát za život sa všetkým prítomným páčil. Pozápasová autogramiáda švédskych hviezdnych hráčov potešila nejedného mladého florbalistu. „Bol to parádny prvý turnajový deň! O výsledky nám absolútne nešlo, išlo o herný výkon a o to ako sa ukážeme proti silným súperom. Pochvaly na adresu našich hráčov od Švédskych koučov a to ako chlapci dokázali meniť tempo hry, taktiku a často aj zostavu bolo na nezaplatenie. Napriek dvom prehrám som bol na chalanov pyšný a stále som ich povzbudzoval k lepším výkonom, pretože bolo vidno že ešte majú naviac. Že chcú vyhrať a ukázať silu slovenského florbalu.“

Druhý deň na turnaji sa ale začali diať veci! Z chlapcov opadli aj posledné zbytky nervozity a únavy a tím šliapal ako hodinky!

BERGS IK – FBK AS Trenčín 2:4

„Ďalší švédsky súper, no tento krát s inou mentalitou ako predošlí. V zápasoch prvého dňa sme videli ako sú tí chlapci kľudní a vedomí dvojej hernej ale aj psychickej prevahy. V tomto zápase sme narazili na nervózny tím s koučom ktorý po deckách kričal a stresoval ich. Naše vysoké napádanie ich vyložene vystresovalo a ich hráči vôbec nevedeli čo majú robiť. Zároveň musím povedať že to bol najtvrdší zápas na turnaji a hráči súpera nás vôbec nešetrili. Víťazstvo sa ale počíta a cenný skalp sme si s chlapcami poriadne užili“ okomentoval prvé víťazstvo na turnaji Peter Klapita. Táto výhra bola zároveň momentom, kedy sa prvý krát v histórii Florbalového klubu AS Trenčín podarilo akejkoľvek kategórii poraziť súpera zo Švédska.

FBK AS Trenčín – Frolunda IBK 3:2

Ako sa hovorí s jedlom rastie chuť. Chlapcov po rýchlom presune na obed musel na zápas odviezť autobus organizátorov, pretože hrozilo že výprava zápas nestihne, pre kolíziu na trati električky. Skvelý organizačný tím na čele s pánom Jakoubkom ale bol na všetko pripravený a chlapci dorazili do haly 20 minút pred zápasom. Bolo jasné že na postup zo skupiny ( postupujú prvé dva celky) potrebujú Trenčania vyhrať vysoko a čakať na výsledok večerného zápasu Pixba. S túžbou po víťazstve sa chlapci vrhali do striel súpera a podali obetavý výkon na hrane svojich možností, ba priam až za hranou. „Pochvalu si zaslúžia všetci na čele s Dávidom v bránke ktorý nás nesmierne podržal! Chlapci sa akoby zo dňa na deň tak veľmi zlepšili, až som miestami nechápavo hľadel na krásne akcie, držanie lopty v útočnom pásme, či perfektne zahrané oslabenie. Po zápase som bol na nich veľmi pyšný aj keď sa nám postúpiť nepodarilo“. Postup ušiel nakoniec Trenčanom len o skóre a v nabitej skupine č. 6 skončili na delenom treťom mieste pri rovnosti bodov s druhý aj štvrtým celkom.

Na ďalší deň tak čakal mládežníkov dlhý pavúk play off B, v ktorom sa síce hralo „len“ o 23. miesto, ale pavúk mohol mať prípadne až šesť zápasov! Samozrejme sa zverenci trénera Petra Klapitu chceli dostať čo najďalej a tak aj vstúpili do prvého zápasu dňa!

FBK AS Trenčín – IBK Hollviken Svart 8:0

Ďalší zo zápasov proti veľkoklubu zo Švédska, ktorému muži ešte minulý rok hrali najvyššiu súťaž mužov SSL. V polovičke zápasu vyhrávali florbalisti AS 1:0 a zápas bol nesmierne vyrovnaný. Nebyť skvelého Mikoláška v bránke mohli Trenčania prehrávač vysokým rozdielom. Keď sa ale rozbehli, zdali sa byť nezastaviteľní. Súperovi hráči sa po góle na 4:0 úplne zložili a prestali hrať a veľké švédske sebavedomie sa zrazu stalo ich nevýhodou. „Po góle na 3:0 sme do hry vypustili aj Tomáša Oravca, ktorý celý turnaj čakal na svoju príležitosť a chalanov neúnavne povzbudzoval. Tomino nám priniesol také herné povzbudenie, že pri jeho štyroch striedaniach sme štyri krát skórovali a k tomu sám Tomáš pridal jednu asistenciu! Bol to asi najkrajší moment turnaja keď som videl ako mu spoluhráči z formácie pomáhajú s obranným postavením a ako pekne zdvojovali súpera keď sa k Tomášovi priblížil. Nutno povedať že to boli o štyri roky starší chalani!“ zaspomínal na najkrajší moment na turnaji tréner Klapita.

V osemfinále play off čakal Trenčanov už ale súper nad ich sily.

FBK AS Trenčín – Frolunda IBK 2:5

„Tu nutno povedať že sa naplno ukázala švédska škola florbalu. Súperi mali perfektnú techniku, streľbu, spracovanie loptičky a boli jednoducho lepší. Nehrali nejaký systém alebo nestáli v obrane. Jednoducho sa šantili po ihrisku, ponúkali sa do priestoru a strieľali z odkrytých priestorov. Mojim borcom by som vytkol azda len pasivitu v útočnom pásme, kde sme postávali a nevedeli sme sa pohnúť bez loptičky.“ Trenčania za stavu 2:5, 5 minút pred koncom zápasu začali hrať power play, v ktorej si vytvorili viaceré parádne šance a ukázali že hrať na loptičke vedia. Na lepší výsledok to už ale nestačilo a tak sa chlapci rozlúčili s turnajom v osemfinále play off B.

Trenčania na turnaji zaznamenali tri výhry a tri prehry so švédskymi súpermi a remízu v prípravnom zápase. Dokázali streliť 26 gólov v siedmych zápasoch a inkasovali len 22 krát, čo znamená pozitívnu bilanciu, ktorá sa na tak náročnom turnaji cení dvojnásobne. Veľká vďaka patrí aj rodičom ktorí boli s chlapcami a po celý turnaj neúnavne fandili a robili na každom zápase domácu atmosféru, akú mohli závidieť aj miestne kluby. Faktom ostáva, že zahraničný turnaj priniesol množstvo skúseností, radostí, zážitkov a ukázal všetkým silné ale aj slabé stránky na ktorých bude treba v budúcnosti popracovať.

„Povedal som, že chcem vychovať vo svojej trénerskej kariére aspoň dvoch troch reprezentantov. Myslím si že to budú práve chalani z tejto partie!“ uzavrel Peter Klapita. 

Autor: Peter Klapita
Rozpis zápasov
18:00
20. kolo, 11.2.2023
FBK AS Trenčín - 1. FBC Florbal Trenčín
6:7 M-Šport Trenčín
18. kolo, 21.1.2023
FBK AS Trenčín - Tsunami Záhorská Bystrica

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 19.1.2023

Nová posila David Rytych:“ Pokud chceš nečeho dosáhnout, tak proste musíš makat navíc!“

Už v sobotu 18:00 sa predstaví v bránkovisku AS v...

Aktuálne 13.1.2023

Muži po dvoch novoročných víťazstvách poľujú na tretiu priečku!

Víťazstvo v Dubnici 10:6 a domáca výhra s Lidom 7:4 znamenajú šesťbodový...

Mládež 4.1.2023

DRUŽSTVO JUNIOROV FBK AS TRENČÍN PREŠLO ZA POL ROKA VÝRAZNOU ZMENOU

Začiatok roku 2023 ponúka priestor na zhodnotenie aktuálne prebiehajúcej...

Kora  Salming  M-Šport  Terajšok  Mesto Trenčín  Dalno  delta medical  square_tn