Mládež 13.9.2019

Mladší žiaci zdolali na pražskom UNYP cupe veľkokluby z Mladej Boleslavi a Liberca!

Uplynulý víkend sa mladší žiaci pod vedením Petra Klapitu zúčastnili ako jediný Slovenský celok na UNYP cupe, ktorý organizovala Sparta Praha.

V novovytvorenej kategórii NXT GENERATION U 13 sa v základnej skupine stretli naši mládežníci postupne s FBC Liberec, Florbal Chodov a Spartou Praha. Trenčania cestovali na turnaj v početnom zložení pätnásť hráčov a dvaja brankári, čo znamenalo možnosť hrať na tri formácie a doladiť detaily zostavy pred novou sezónou. V prípravnom období sa chlapci stretli dvakrát so silným Vsetínom, ktorý ich mal pripraviť na náročné zápasy proti zahraničným súperom a dokázali zdolať dva krát hráčov Novej Dubnice, proti ktorým trénovali rozohrávku a prechod do útočného pásma. Taktiež sa väčšina hráčov zúčastnila počas prázdnin viacerých tréningov a jednodenného kempu, kde sa naučili nové štandardné situácie, presilovku, oslabenie a obrannú hru. Celá príprava mladších žiakov smerovala práve k UNYP cupu, ktorý mal preveriť ich reálne schopnosti a pripravenosť.

FBK AS Trenčín – FBC Liberec 4:3

Opatrný zápas defenzívneho charakteru v ktorom rozhodla bojovnosť a lepšia taktická pripravenosť Trenčanov. Víťazný gól necelých trinásť sekúnd pred koncom z hokejky Šimona Oravca znamenal lepšiu šancu na postup do semifinále.

FBK AS Trenčín – Florbal Chodov 5:9

Zápas v ktorom sa striedali obrovské šance na oboch stranách a mohlo padnúť oveľa viac gólov. Trenčania síce prehrávali 1:5 no dotiahli skóre na 5:5 a mali niekoľko šancí na dorazenie súpera a zabezpečenie si postupu. Z ojedinelých akcií nalomeného Chodova však inkasovali tri jednoduché góly a nenašli v sebe dostatok psychického odhodlania zápas ešte zdramatizovať. Prehra mrzela o to viac, že postup sa dostal už len do teoretickej roviny.

FBK AS Trenčín – Sparta Praha 1:12

S vedomím že na postup potrebujú chlapci aspoň remízu urobil tréner Klapita niekoľko zmien v zostave a začal hrať zápas na dve formácie. Do polovičky zápasu hraného 2x15 min držali Trenčania so silnou Spartou krok ( neskorší víťaz turnaja), no po prestávke akoby došli sily a okrem prehrávania osobných súbojov začali chlapci sólovať, prestali dodržiavať taktiku a navyše sa zranil brankár Mikolášek a aj útočník Maruškanič. Zdecimovaný tím si tak nechal nasypať množstvo gólov po nedôraze pred bránkou, či po lacnej strate lopty a so slzami v očiach opúšťal hraciu plochu s vedomím, že si v nedeľu zahrá o 5. miesto.

FBK AS Trenčín – Florbal Mladá Boleslav 4:2

Do ranného nedeľného zápasu naskočili chlapci už len v počte štrnásť hráčov, nakoľko Maruškaničove zranenie kľúčnej kosti mu nedovolilo už do turnaja zasiahnuť. V pozmenenej zostave, ale stále s defenzívnou taktikou v ktorej chlapci nastúpili znamenalo opatrný začiatok zápasu. Borci ale po chvíli pochopili, že Boleslav je zdolateľná a ich herný prejav za začal podobať na to, čo po nich tréner Klapita požadoval. Poctivá zónová obrana, pričom po zisku loptičky vyrážali do nebezpečných protiútokov, z ktorých oveľa viac mohlo skončiť gólom v bránke Boleslavy. Pekné akcie na jeden dotyk a zakončenia do prázdnej bránky znamenali druhú výhru na turnaji.

Zlín Lions – FBK AS Trenčín 9:1

Posledný zápas turnaja mal byť pre chlapcov odmenou za predvedenú hru na turnaji, no po prvej tretine sa zmenil opäť, tak ako v zápase proti Sparte, na divadlo zahodených šancí a chýb v obrane. Zlínčania v zápase školili z efektivity a takmer z každej strely dokázali dať gól, pričom Trenčania sa v zápase výrazne v zakončení trápili. Krásne šance našich chlapcov dokázal skvele chytajúci brankár Zlínu zneškodniť a dokonca zakladať perfektné a rýchle protiútoky, ktoré pomalá obrana Trenčanov len s ťažkosťami likvidovala. Chýbajúca kondícia viacerých hráčov sa prejavila na plnej čiare a znamenala vysokú prehru.


Pre mnohých žiakov bol UNYP cup prvou medzinárodnou previerkou ich schopností a napriek dominancii chlapcov v domácej lige ukázal rozdiel medzi Slovenským a Českým florbalom. Perfektná príprava pred novou sezónou, v ktorej majú zverenci trénera Petra Klapitu len tie najvyššie ciele ukázala medzery v hre, ale aj v kondičnej pripravenosti a psychickej odolnosti hráčov. Po taktickej stránke pekne zvládnutý turnaj treba hodnotiť pozitívne a zobrať si z neho len to dobré. Bojovnosť a nasadenie ktoré sú typická pre Slovenský štýl florbalu ale na České mančafty nestačili a ukázala sa individuálna pripravenosť hráčov. Zároveň mentalita a stabilita výkonnosti hráčov Sparty alebo ďalších top tímov boli na úrovni o niekoľko rokov starších hráčov.

Zostava: Vrbovský, Mikolášek – Surma, Sádovský, Daranský, Fusi, Januška, Zverbík – Meliš, Oravec, Maruškanič – Jurák, Ďurža, Tinák – Klčo, Hudcovič, Bielik. Tréneri: Klapita, Meliš, Vrbovský.


Chlapci si tak odniesli z Prahy pekné šieste miesto, dve výhry, tri prehry a obrovské množstvo skúseností, ktoré by im mali zabezpečiť dominanciu v regionálnej lige západ, ktorú minulý rok dokázali vyhrať s jedinou prehrou a obrovským náskokom.


Hodnotenie trénera Petra Klapitu: „Chcel by som poďakovať Pražskej Sparte za pozvanie na turnaj! Skvelý zážitok pre chlapcov ale aj pre mňa ako trénera. Debaty s trénermi ostatných tímov mi ukázali, ako sa pracuje s mládežou v zahraničí a kde máme ako klub trénerské medzery. S niekoľkými klubmi som nadviazal spoluprácu v rámci pravidelného stretávania sa na priateľských zápasoch a do Sparty sa chystám na trénerskú stáž pretože ma ich filozofia nesmierne oslovila. Chlapcom musím poďakovať za prístup k zápasom a bojovnosť. Na ihrisku nechali srdiečko a bojovali čo im nohy a ruky stačili. Technické nedostatky hry nebudem hodnotiť, na to je ešte priskoro a sme spolu na to ešte krátko. Mrzí ma len nevyrovnanosť našich výkonov pri vedení v zápase, respektíve reakcia na to keď sa prehráva. Keď sa darí všetci sa podporujú a je dobrá nálada na lavičke a aj na ihrisku. Naopak keď sa nedarí, reakcie hráčov sú neprimerané. Na tom budeme musieť zapracovať."

Autor: Peter Klapita
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 15.2.2021

Darujte nám 2% z daní a podporte tak chod klubu aj v roku 2021

​Vážení priatelia trenčianskeho florbalu. Obraciame sa na Vás so...

Aktuálne 3.2.2021

Matúš Machara prestupuje do 1.FBC Florbal Trenčín

Aktuálne jediný reprezentant v drese AS a jeden z najlepších ligových hráčov dostal po...

Rozhovory 25.9.2020

Novým prírastkom florbalistov AS Trenčín ešte len 16 ročný rodák z Lučenca, Ľubomír Ďurik

Prvý zápas za mužov a to hneď v prvom útoku po...

Aktuálne 9.9.2020

Navrátilec Kusenda: „Mojím hlavným cieľom bude, čo najviac pomôcť tímu v boji o play-off

To o čom sa dlhé týždne špekulovalo sa stáva...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport