Aktuálne 19.3.2020

Mužské Áčko zakončilo sezónu na deviatom mieste.

Ďaleko za očakávaniami a bez play off. Taká je smutná bilancia florbalistov AS Trenčín, ktorí sa po minulej majstrovskej sezóne nedokázali v tej aktuálnej ani prebojovať do play off. Viac o dôvodoch neúspechu sme sa porozprávali s kapitánom a trénerom Jurajom Matejkom.

Juraj začnime úplne od začiatku. Aká bola letná príprava po náročnej a dlhej predošlej sezóne?

Letná príprava prebehla viac menej, ako každá iná. V mužskej kategórii trénujeme už roky individuálne. Každý dobre vie, čo potrebuje a na čom musí popracovať. S kondíciu sme nikdy ako družstvo problém nemali. Práve naopak, myslím si, že sme vždy pripravení veľmi dobre a zodpovedne. Príkladom toho môže byť aj minuloročné play off, keď sme do značnej miery vyhrávali zápasy vďaka dobrej kondícii.

Po „suchej“ príprave prebehli tradičné letné turnaje a takmer desať prípravných zápasov, čo sa zdá ako postačujúce. Už tie ale ukázali že tímu chýba kvantita a chuť chodiť na zápasy.

Začiatok sezóny nám utvoril obraz zvyšku tohoto ročníka. Chodilo nás málo, prehry striedali výhry, nedokázali sme vytvoriť nejakú dlhšiu sériu víťazstiev, ktoré by nás posunuli psychicky k lepším výkonom a stále sme nevedeli nájsť optimálne zloženie formácií.

Po prvých štyroch extraligových zápasoch, v ktorých ste zaknihovali dve prehry a dve výhry vás čakal prestížny Eurofloorball cup v Malackách a opäť sa ukázalo, že hráči akoby nemali chuť hrať. Ani jeden zápas ste na tak dôležitom podujatí neodohrali v kompletnej zostave ...

Na EFC sme si vybojovali miestenku na základe vynikajúcej predchádzajúcej majstrovskej sezóny, ale nezastihol nás v najlepšom čase a forme. Množstvo hráčov vôbec počas týždňa nemohlo vycestovať do Malaciek, najmä z pracovných dôvodov. Tu sa nám ukázalo, že florbal je jednoducho amatérsky šport a práca je prvoradá. Turnaj sme odohrali vo veľmi oklieštenej zostave a mrzí ma, že aj napriek tomu, že sme mali na turnaji ešte posledný krát Tomáša Kafku, nedokázali sme prísť na zápasy v plnej zostave. Na podujatí takéhoto rangu s polovičným družstvom jednoducho nemáte šancu na úspech.

Po zvyšok sezóny to bolo stále o tom istom...málo hráčov na tréningoch, málo hráčov na zápasoch, občas výhra so silným súperom a občas prehra so slabším. K tomu sa koncom základnej časti začali riešiť kontumácie, ku ktorým sa do dnešného dňa zväz nijako nevyjadril a neospravedlnil za svoje konanie. Čo si o tom myslíš?

Do konca kalendárneho roku sa striedali prehry s výhrami. Po novom roku sa naša hra ešte zhoršila a prehier bolo bohužiaľ raz toľko ako výhier. A to nám na play off nemohlo stačiť. Celé to ešte na konci sezóny vygradovalo kontumáciou zápasov z novembra, kedy zväz jednoznačne rozhodol veľmi neskoro a veľmi neprimerane danej situácii, ale stanovisko k tomu sme už, ako klub zverejnili...

V čom teda vidíš príčiny neúspechu?

Jednoznačným problémom bolo individuálne skĺbenie pracovných povinností hráčov a florbalu. Nevyhováral by som sa tým na to, že bohužiaľ hráči musia chodiť do roboty. To musia všetci florbalisti v každom tíme. Myslím si, že pravdepodobne po majstrovskom titule, hráči dali prioritu florbalu na nižšiu úroveň, ako to bolo v uplynulej sezóne. Vždy sa dá skĺbiť rodina, škola, práca, šport a voľný čas, ale je to na každom jednotlivcovi, čomu pridelí aké priority. Tu si myslím, že tie florbalové priority sme v tíme mali po majstrovskej sezóne posunuté do úzadia.To sa odzrkadlilo v tom, že na tréningy, ale aj zápasy sme chodili väčšinou v inej zostave a len veľmi ťažko sa nám dalo zohrať jednotlivé päťky, pretože sme mali problém, aby sa hralo vo formáciách viac tréningov a zápasov pokope. Podarilo sa nám to len pri prvej formácii, ale to bolo málo. Druhá a tretia päťka doplatila na veľmi časté výpadky účasti na tréningoch a zápasoch. Aj napriek tomu sme mali veľmi dobré zápasy s družstvami z popredných pozícii v tabuľke, ale naopak aj zápasy, ktoré sme absolútne nezvládli a odflákli. Aj to ma utvrdzuje v tom, že florbal sme neprestali vedieť hrať, ale priority a hlavy sme nemali správne nastavené.

Pred sezónou ste relatívne slušne posilnili káder. Prišiel legionár Graclík, Mrázik, Mandinec, brankár Hazucha a ďalší..

Zostavu sa nám oproti minulému roku podarilo aj napriek odchodom podľa mňa doplniť celkom v poriadku, tu by som problém nevidel. Všetci chalani robili čo mohli v rámci pracovných a školských povinností no jednoducho si to nesadlo.

Aké sú plány na novú sezónu? Celý svet bojuje so zákerným koronavírusom a navyše ešte nie ani je rozhodnuté, či sa liga dohrá.

S odstupom času a aj na základe vzniknutej situácie ohľadne vírusu, kedy som bez florbalu naozaj dlho, úprimne sa veľmi teším už na novú sezónu. Čakajú nás v klube nové výzvy. Vyrastajú nám noví mladí florbalisti, ktorí už minulú sezónu v mládežníckych kategóriách spravili naozaj veľký posun a budeme sa ich snažiť pomaličky zapracovať do mužského družstva. Verím, že sa nám podarí čo najviac udržať zostavu z minulej sezóny a doplníme ju dravými mladíkmi. Dúfam, že sa našej spoločnosti podarí poraziť vírus čo najskôr, aby sme sa mohli začať pripravovať už na ďalšiu sezónu.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa zdravia všetkým florbalistom v týchto ťažkých časoch. 

Autor: Peter Klapita
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Rozhovory 21.7.2020

Ševčík a Žilinský posilnia extraligový káder mužov!

Ďalšími potvrdenými prestupmi na novú sezónu sa stávajú navrátilci z FBK Púchov Róbert...

Aktuálne 3.7.2020

Prestupová megabomba! Florbalistov AS Trenčín posilní Dominik Turek.

Bývalý reprezentačný brankár so skúsenosťami z Českej superligy, víťaz...

Aktuálne 18.6.2020

Ďakujeme chlapci! Mandinec, Graclík a Mészáros sa lúčia ...

Zmena bydliska, dlhé dochádzanie ale aj zmena životných priorít. Také sú dôvody...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport