Mládež 1.3.2018

Po základnej časti extraligy juniorov prichádza nevyspytateľná baráž.

Základná časť extraligy juniorov sa skončila a pred nami je jej vyhodnotenie. Predsezónny cieľ v podobe postupu do play off ostal nesplnený a chlapci len o 2 body zaostali za ôsmym Prešovom, ktorý do vyraďovacej časti prenikol. A bol to práve predposledný zápas sezóny doma proti Prešovu v priamom súboji o play off ktorý naši juniori nezvládli a prehrali 2:5, ale poďme od začiatku.

Káder pre juniorskú extraligu sa tvoril prakticky až do novembra (a to už sezóna prebiehala 3 mesiace). Síce už v auguste prijalo vedenie AS Trenčín zväzom ponúknutú účasť v extralige juniorov, bolo to ale v obrovským výkričníkom! Podarí sa trénerovi Petrovi Klapitovi poskladať konkurencieschopný káder? Prídu nový hráči? Budú ostaršení starší žiaci a bude im umožnené hrať extraligu?Viacero otáznikov, ktoré na začiatku sezóny zastihli juniorský káder. Minuloročný tím tak musel počas leta prejsť kompletnou prestavbou. Logickým sa ukázalo zaradenie štyroch starších žiakov, ktorý mohli na špeciálnu výnimku štartovať v extralige juniorov. Obrovský prísľub do budúcnosti! Dorastenci sa stali prirodzenou súčasťou tímu. Káder stále ale potreboval vystužiť hotovými hráčmi a tak prišla spolupráca s klubmi z okolia. Topoľčany, Piešťany a Hlohovec sa zachovali ako spriatelené kluby a uvoľnili na dobré slovo svojich hráčov pre potreby juniorskej extraligy v Trenčíne a tak prišli útočníci Kusenda, Prištic, Michalec a obrancovia Daniš a Lazarčík. Od konkurencie prestúpil aj minuloročný víťaz kanadského bodovania Mišák a tím bol doplnený o ďalších perspektívnych hráčov z domácej liahne.

Pavlík, Vranikovič a Preťo už boli stabilnou súčasťou aj tímu z predošlej sezóny a tak v klube ostali hosťovať aj naďalej. Kompletný káder tak mohol ísť do boja a prvým zápasom ihneď ukázal čo sa v ňom skrýva. Tímová chémia si sadla hneď prvé kolo kedy nováčik z Trenčína porazil finalistu minulého ročníka Grasshoppers Žilina. Skvelý štart do sezóny ale predznamenal viaceré problémy. Obrana. Faktor bez ktorého nemôže byť žiaden tím úspešný. Obrancov bolo málo a tak počas sezóny v beku zaskakovali viacerí útočníci. K tomu v tej dobe jediný juniorský brankár Orel necítil konkurenciu a so 7.81 inkasovanými gólmi na zápas sa v tejto štatistike ocitol až na 21. mieste! Nedarilo sa ani útoku ktorý bol so 136 vstrelenými gólmi až na desiatom mieste spomedzi dvanástich účastníkov extraligy. V útoku sa darilo najmä Mišákovi s Kusendom, pričom obaja skončili v top 10 kanadského bodovania. Výkonmi potešil dorastenec Stopka ktorý vo svojej premiérovej sezóne v juniorskej extralige nazbieral 33 bodov v 19tich zápasoch a pridal aj nomináciu do novo vytvorenej juniorskej reprezentácie Slovenska.

Pozitívne treba hodnotiť niektoré pasáže premiérovej sezóny a treba mať radosť aj z maličkostí. Dobrý atraktívny herný prejav často krát nebol ohodnotený bodmi a naopak, keď sa chlapcom nedarilo hrať pekne, škaredou hrou víťazili. Paradox, ktorého sa juniorský tím nevedel zbaviť takmer po celý rok. Výsledky s ašpirantom na titul tímom Snipers Bratislava, dve tesné prehry s mestským rivalom FBC alebo dve porážky vicemajstra zo Žiliny boli peknými florbalovými momentami. Nepotešila ale prehra s regionálnym rivalom z Novej Dubnice alebo nezvládnutý zápas na Orave proti Mútnemu. A nakoniec dve prehry s Prešovom, ktoré znamenali konečnú pozíciu mimo play off.

Medzi pozitíva jednoznačne treba zaradiť aj florbalovú vyspelosť niektorých chlapcov. Postupne sa dokázali naučiť hrať defenzívny systém 2-1-2 a v priebehu sezóny aj ofenzívnejšie dvojité W a nakoniec aj napádanie spôsobom 1-2-2. Taktiež striedanie rozohrávky na dvoch, respektíve na jedného a precízne zahranie niektorých signálov pri štandardných situáciách bolo oku lahodiace. Bohužiaľ cieľ, ktorým jednoznačne bolo dostať sa do play off ostal nenaplnený a bude na ďalšej generácii aby ho dosiahla. Bez opôr v podobe Mišáka, Kusendu a Lazarčíka, ktorý vekom prejdu po aktuálnej sezóny k mužom to ale budú mať juniori AS Trenčín budúcu sezónu náročné a pravdepodobne tak bude opäť nutné pritiahnuť kvalitných hráčov z okolia.

Výsledky počas sezóny:

SÚPER - DOMA | VONKU
FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina - 6:3 | 4:8
TJ FBK Hornets Mútne - 9:8p | 8:7
FbO Florpédo ZTHŠ Bratislava - 4:2 | 7:10
Snipers Bratislava - 7:11 | 10:9
ŠK Victory Stars Nová Dubnica - 6:4 | 6:4
Tsunami Záhorská Bystrica - 3:10 | 6:4
FaBK ATU Košice - 4:10 | 15:4
FK Florko Košice - 4:14 | 6:7p
ŠK 1. FBC Zvolen - 13:10 | 10:12
FBC Mikuláš Prešov - 2:5 | 5:3
1.FBC Florbal Trenčín - 5:7 | 8:5


Florbalový klub AS Trenčín – 22 zápasov – 9 víťazstiev ( z toho dve v predĺžení) , 13 prehier, skóre 136:169(-13), počet bodov: 25, konečné umiestenie : 9. priečka ( strata 2 body na play off)

Od 10.3. sa začína nová časť sezóny a tou je nevyspytateľná baráž hraná na 10 zápasov! Neštandardný model tak znamená, že florbalisti AS Trenčín ( 9. miesto extraligy juniorov) budú hrať dvojzápas doma a vonku s každým z piatich súperov v baráži a teda s tímom ŠK 1. FBC Zvolen ( 10. tím extraligy juniorov), Meteníci Likavka (víťaz regionálnej ligy stred), FBC Predator Sabinov (víťaz regionálnej ligy východ), FBK Púchov (víťaz regionálnej ligy západ) a FBC BlueBerries Modra (víťaz regionálnej ligy Bratislava). Z baráže budú do budúcoročnej edície extraligy juniorov postupovať až štyri tímy. Súperi ale majú o motiváciu postarané a každý z nich určite bude chcieť postúpiť, nemožno teda nič nechávať na náhodu a do baráže bude AS Trenčín vstupovať s plnou vážnosťou a takmer s plnou zostavou. V pozitívnom svetle sa totiž počas súbežne prebiehajúcej extraligy mužov ukázali Mišák, Kusenda a Stopka ktorí takmer pravidelne nastupovali na zápasy oboch kategórií a šancu ukázať sa dostali aj obrancovia Daniš a Preťo. Baráž sa bude hrať systémom dvojzápasov v sobotu aj nedeľu a tak bude zaujímavé sledovať ako si Florbalový klub AS Trenčín poradí s touto termínovou kolíziou.

Vyjadrenie kapitána Ondreja Kusendu: „Sezóna juniorov síce ešte neskončila, no z môjho pohľadu je umiestnenie v základnej časti na 9. mieste sklamaním. Na začiatku sme si určili cieľ - postup do play off, ktorý sa nám bohužiaľ nepodarilo splniť. Najviac ma mrzia prehry v zápasoch, kde nás od víťazstva delili sekundy. V mnohých stretnutiach so silnejšími súpermi sme odohrali vyrovnané zápasy, no odchádzali sme bez bodového zisku. Našou slabinou bolo formovanie kádra počas sezóny. Sme tím, ktorý hrá spolu prvú sezónu, čo sa častokrát odrážalo v prejave hry. Niektorí hráči sa pripojili k tímu neskôr kvôli zdržaniu pri prestupoch a tak sme na začiatku základnej časti nastupovali v oklieštenej zostave. V juniorskej sezóne však vidím aj pozitíva. Medzi hlavné patrili kvalitné tréningy, naučili sme sa viaceré herné štýly, ktorými sme boli schopní meniť tempo hry počas zápasov. Často sme sa venovali aj kondičnej príprave, čo sa na hráčoch, ktorí poctivo trénovali, aj prejavilo. Vyhliadky do baráže sú jasné: udržať juniorov v extralige. Čaká nás ešte 10 náročných zápasov a musíme dokázať udržať postupovú priečku. Hoci si uvedomujem, že nasledujúci rok už nemôžem hrať za juniorov, urobím všetko pre to, aby som mladším chlapcomv baráži pomohol a umožnil aj im zahrať si nasledujúcu sezónu najvyššiu juniorskú súťaž.“

Autor: Klub
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Rozhovory 25.9.2020

Novým prírastkom florbalistov AS Trenčín ešte len 16 ročný rodák z Lučenca, Ľubomír Ďurik

Prvý zápas za mužov a to hneď v prvom útoku po...

Aktuálne 9.9.2020

Navrátilec Kusenda: „Mojím hlavným cieľom bude, čo najviac pomôcť tímu v boji o play-off

To o čom sa dlhé týždne špekulovalo sa stáva...

Aktuálne 31.8.2020

Prvý ročník Salming floorball cupu už tento víkend!

Víkend plný florbalu v M-Šport centre sa už blíži! Predsezónny prípravný turnaj pre...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport