Rozhovory 1.2.2018

Repre blogy [#1-#4] s Matúšom Macharom

Rozhodli sme sa vám priniesť každý deň krátky článok o tom, ako prežíva Matúš kvalifikáciu spoločne s reprezentáciou. Nájdete tu veľa zaujímavostí hlavne zo zákulisia a taktiež sa dozviete ako to funguje v našej seniorskej mužskej repre.

Naši reprezentanti sa v nedeľu 28.1.2018 o 18tej hodine stretli v penzióne Hoffer, kde sa rozhodli ubytovať počas kvalifikácie na majstrovstvá sveta. Príjemný penziónik s famóznou kuchyňou je len 4 kilometre od športovej haly Klokočina, kde chlapci odohrajú všetky 4 zápasy kvalifikácie. 

V deň príchodu mali reprezentanti na programe len večeru. Po nej sa ubytovali. Náš zástupca Matúš je ubytovaný so snajperom Záhorskej Bystrice Martin Kubovič, od ktorého sa na kvalifikácii očakávajú predovšetkým góly.
V pondelok sa trénerovi Koutnému hlásil už kompletný káder, pričom už dorazili aj posledné posily z Česka, ktoré mali ešte v nedeľu náročné súboje českej superligy. Chlapci tak na programe nemajú ani dnes žiaden tréning, práve naopak, budú regenerovať v saune a využijú aj plaváreň. Nenáročný program si Matúš s Maťom spríjemňujú pozeraním NHL All star game

Kvalifikácia vypukne prvým ostrým zápasom až v stredu, kedy sa Slováci predstavia o 16tej hodine proti ambicióznemu tímu Slovinska. Máme informácie, že všetky zápasy Slovenskej reprezentácie bude vysielať naživo RTVS 2, pričom aj tu uvidíme v akcii hráčov AS Trenčín. V stredu bude úvodný zápas spolukomentovať Peter Klapita a vo štvrtok kapitán florbalistov AS Juraj Matejka. 

Prvý deň vo večerných hodinách našich reprezentantov čakalo obľúbené vítanie nováčikov, a keďže Matúš Machara na veľkom seniorskom podujatí ešte nebol, bolo sa na čo tešiť 😃 Chlapci mali za úlohu zaspievať pesničku, každý inú, a o zábavu skutočne nebola núdza 🙉😃 Náš Matúš sa predviedol ako skvelý rapper Kali a zožal potlesk početného reprezentačného publika😉👌

Zábava už ale dnes musí ísť bokom. Po raňajkách absolvujú chlapci individuálne mítingy s trénerom, kde im pravdepodobne budú vysvetlené role v tíme. Činnosť, ktorú veľa trénerov podceňuje, pritom je jedna zo základných. O úspechu či neúspechu na veľkých podujatiach rozhoduje často práve to, či hráči chápu svoje úlohy na ihrisku, ale aj mimo neho. Veľa kvalitných tímov už pohorelo na syndróme hviezd. Veľa individualít bez pevného vedenia nikdy nedokáže toľko, ako súdržný a dobre fungujúci kolektív. A tým naša reprezentácia určite je! Po individuálnych mítingoch by mali nasledovať tie vo formáciách. Tréner Koutný už má určite pripravené zloženie formácii na prvý zápas kvalifikácie, ktorý chlapci odohrajú v stredu o 16tej proti Slovinsku v live prenose na RTVS 2. Formácie by si mali prebrať podrobnosti obrany a rozohrávky a ujasniť aj role aj v danej formácii. V rámci tréningového procesu dnes absolvujú reprezentanti jeden tréning vonku, kde by mal prebehnúť nácvik herných činností „nanečisto“ a jeden po obede už v hale vo formáciách, kde sa konečne naši reprezentanti zoznámia s novým povrchom v hale Klokočina, novými mantinelmi, a celkovým prostredím tejto krásnej arény ktorej kapacita je až 2000 divákov.

Dnes čaká v Nitre chlapcov pekný a slnečný deň tak verme, že si spravia náladičku na zajtrajší nesmierne dôležitý otvárací zápas.

Zápasový deň číslo jeden je pred nami a s ním aj očakávanie širokej florbalovej verejnosti ako sa budú prezentovať naši reprezentanti v súboji proti Slovincom. Budú naši brániť? Alebo sa rozhodnú napádať a nastrieľať súperovi množstvo gólov? Budú hrať v tempe na dve formácie? Alebo nechá tréner Koutný zahrať si všetkých hráčov? Aj na tieto otázky sme sa spýtali Matúša Macharu, jediného Trenčana v Slovenskom výbere, ktorý bude nastupovať s číslom 48. 
„Ahojte všetci fanúšikovia Slovenského florbalu. Verím, že vás dnes na zápas príde čo najviac a budete našim šiestym hráčom v poli. Po včerajších mítingoch vo formáciách a poobednom tréningu už viem s kým budem hrať aj s akou taktikou pôjdeme do zápasu so Slovincami, nechám si to ale zatiaľ pre seba. Môžem ale povedať, že naša rozohrávka bude variabilná vzhľadom na postavenie súpera, a že obrana sa bude nápadne podobať tej, ktorú počas sezóny predvádza Tsunami Záhorská Bystrica, keďže na krídle budem mať Maťa Kuboviča. To už som ale prezradil moc. Na zápas sa už veľmi teším! Bude to pre mňa prvé oficiálne vystúpenie za mužskú reprezentáciu takže cítim aj miernu nervozitu. Z môjho prvého štartu je nadšený aj pokladník Vašo Komačka. Do kasy pribudne 5 € a v prípade že dnes strelím svoj prvý gól ďalšie 3 €. Vašo pomáha trénerovi Koutnému aj s ďalšími vecami, ako napríklad s riešením herných situácií ktoré vzniknú už priamo na Ihrisku. Vašo je veľmi skúsený hráč a je škoda, že sa zranil. Našej formácii ale bude pomáhať ako „konzultant / asistent“ a po danom striedaní s ním budeme môcť prebrať formu preberania hráčov, zakladanie útoku a aj celkovú podobu našej hry,“ povedal Matúš.

Ďalším zraneným hráčom ktorý chlapcom pomáha je kapitán Lukáš Řezanina. Azda najostrieľanejší borec sa len pred pár týždňami vrátil z angažmá vo Švédskej prvej lige, aby stihol finále poháru v Česku, kde sa ale nešťastne zranil už pri svojom prvom striedaní. Kto ho pozná vie, že jeho azda najdôležitejšou úlohou bude chlapcov motivovať a udržovať dobrú náladičku.
Verme, že divákov dnes bude čakať pekný florbal bez zbytočnej úvodnej nervozity a množstvo gólov, ktoré sa v konečnom zúčtovaní budú hodiť! Chlapci si idú za svojim cieľom a tým je druhé miesto v skupine.
Po dnešných raňajkách čaká reprezentantov porada vo formáciách kde sa doladí riešenie herných situácií a preberania hráčov v obrannom pásme a následná pred obedová vychádzka. Po obede budú mať chalani čas na oddych, kávičku, a psychickú prípravu na otvárací zápas kvalifikácie. Niektorí určite využijú služby fyzioterapeuta pána Lovíška na zatejpovanie problémových partií respektíve na zaktivovanie svalstva prostredníctvom masáže. Na halu Klokočinu cestujú borci vždy autobusom, cca 10 minút. 

Slovincov sme zdolali 7:2 a Matúš si pripisuje svoj prvý seniorský bod na veľkom podujatí za asistenciu na prvý gól Lacka Gála. Druhá formácia v zložení Kubovič-Moravčík-Gál a Machara s Bachanom sa ukázala vo výbornom svetle! Chlapci dali štyri zo siedmych našich gólov a neinkasovali ani raz! Pre porovnanie naša prvá formácia zložená čisto z legionárov z Českej ligy neskórovala ani raz... 

Po včerajšej výhre proti Slovincom bola na našich reprezentantoch badať úľava. Široká florbalová verejnosť už počíta s postupom na majstrovstvá sveta, ako so samozrejmosťou, a tak boli Slováci pod tlakom. Nič iné ako výhra nepripadala do úvahy. Nutno ale povedať, že Slovinci boli dve tretiny na dostrel našich a nebyť vynikajúcich zákrokov Mazáka v bránke Slovenska, mohol sa zápas vyvíjať aj inak. Po zápase mali chlapci okamžite pripravený regeneračný servis. Chladiaca kaďa v sprche, BCAA suplementy, ovocie proteíny a ďalšie prípravky blahodárne pôsobiace na telo športovca. A takto by to malo vyzerať vždy. 

Dnes už reprezentanti absolvovali po raňajkách tradičné mítingy vo formáciách u trénera Koutného. Rozoberala sa taktika na dnešný zápas.
„Dnes by sme mali zlepšiť hru s loptou. Včera sme sa jej často zbrklo zbavovali. Mali by sme menej faulovať v útočnom pásme pri napádaní súpera a hrať zodpovednejšie dozadu. Od Francúzov očakávame, že budú zatiahnutí na svojej polovičke a čakať na naše chyby. Chceli by sme viac strieľať a rozhodnúť zápas hneď v začiatku. Podstatné bude meniť si pozície a mať hráča na strede.„ dodal Matúš a rozlúčil sa s nami s dodatkom, že ide s Maťom Kubovičom do mesta na kávu, pretože chlapci dostali predobedný rozchod  

Autor: Klub
Rozpis zápasov
11:7 MULTIHALA ALEJOVA KOŠICE
- 1/4 - Piaty zápas, 21.3.2018
FbO Florko Košice - FBK AS Trenčín

Prečítajte si tiež

archív novinek
Rozhovory 14.6.2018

Matej Stopka prestupuje do Tatanu Střešovice!

Jeden z najlepších juniorov AS Trenčín minulej sezóny a reprezentant Matej Stopka prestupuje...

Aktuálne 5.6.2018

Florbalisti AS Trenčín zakončili sezónu na piatom mieste.

​Napriek predsezónnemu cieľu, ktorým bola účasť v semifinále a umiestenie v...

Rozhovory 5.6.2018

Florbalisti AS Trenčín v reprezentačných výberoch

Po skončení aktuálnej sezóny prišiel na rad víkend plný medzinárodného florbalu. Krajiny...

A-tím 14.3.2018

Po prvom zápase na východe s prehrou

Po prvom zápase proti FK Florku Košice odchádzame s tesnou prehrou.

Kora
 Salming  Da Vinci M-Šport