Mládež 19.10.2022

ŠPORTOVOU PRIORITOU KLUBU JE VÝCHOVA REPREZENTANTA

„Nie je nič viac ako reprezentácia“ ! Práve toto tvrdenie je jedným z najčastejšie sa opakujúcich hesiel mnohých športových klubov, rovnako tak i samotných športovcov. Obdobne to vidíme i my - florbalový klube AS Trenčín, kde vyvíjame maximálne úsilie pre výchovu reprezentanta v osobnostnej i športovej rovine !

Mládežnícke štruktúry nášho klubu dosahujú v období posledných rokov veľmi sympatické výsledky, následkom čoho je značka „FBK AS Trenčín - florbal“ pevne zapísaná na mape nielen Slovenského, ale taktiež Českého florbalu. Vplyvom viacerých faktorov, medzi ktoré môžeme dozaista zaradiť výborné tréningové podmienky, zodpovedný prístup k hráčom a ich potrebám, otvorenú komunikáciu na linke klub – tréner – hráč - rodič, neustále sa personálne rozširujúce realizačné tímy jednotlivých družstiev, odborné vedenie tréningových jednotiek, ale predovšetkým zdravé a nenásilné budovanie základných hodnôt a vzťahu ku klubu, sa môžeme pochváliť pomerne významným počtom hráčov, ktorí aktuálne pôsobia v oboch najvyšších mládežníckych reprezentáciách Slovenskej republiky.

V rámci reprezentácie juniorov sa už takmer stabilnou súčasťou výberu trénerov Horeckého, Bulka a Šenšela stala štvorica hráčov. Naopak, ešte o čosi vyššie zastúpenie má náš klub v reprezentácii dorastencov, ktorá prešla v poslednom období trénerskými ale i organizačnými zmenami. Tím okolo trénerov Siheľského, Pelegrína, Bangu a Vagaského zoskupil počas posledného obdobia vo svojich štruktúrach až päť hráčov z „AS-ka“.

Nielen hráčom, ktorí pôsobia v našom klube už mnoho rokov, ale i „nováčikom“, ktorých sme privítali po prestupe z konkurenčného mestského klubu sme položili niekoľko otázok s cieľom zhodnotenia reprezentačných zrazov, zdieľania skúseností, ale taktiež motivovania mladších kolegov!

A práve najmladších členov klubu s nálepkou „reprezentant“ sme sa spýtali ako prvých na to, čo bolo v ich prípade najdôležitejšie pri presadení sa do výberu dorastencov. „Myslím si, že tréneri považujú za najdôležitejšie to, aby mal hráč prehľad, a aby v hre rýchlo posúval loptu. Okrem toho si myslím, že je veľmi dôležité byť kondične dobre pripravený, rovnako však i individuálne“, zhodnotil Dominik KÚTIK. Veľmi podobne vníma požiadavky reprezentácie i Šimon ORAVEC: „Už pri prvom zraze mi bolo jasné, že tréneri sa sústreďujú prevažne na hru pod tlakom a jej riešenie. Je preto potrebné robiť rýchle rozhodnutia, s čím súvisí i individuálna zručnosť hráča“.

O rok starší, a teda i skúsenejší dorastenci so skúsenosťami z juniorskej extraligy vnímajú reprezentačný zraz zo začiatku októbra rovnako pozitívne. Šikovný center, aktuálne s bilanciou 17 bodov v 8 zápasoch, Adam KRECHÁČ, vníma príležitosť zúčastniť sa zrazu ako „mimoriadne pozitívnu skúsenosť, kde bolo možné v konkurencii najlepších hráčov porovnať si svoje individuálne schopnosti, rovnako tak i prácu v kolektíve“, s čím súhlasí i ďalší z našich hráčov, Timotej KOLLÁR, ktorý už stihol nastúpiť i na extraligový zápas v mužskej najvyššej súťaži.

Súčasťou pätice našich dorastencov, narodených v období rokov 2006 až 2007 je i brankár, Adam LÍŠKA, ktorý do nášho klubu prestúpil len pred troma mesiacmi. Brankársku problematiku má vo výbere najlepších Slovenských dorastencov na starosti David VAGASKÝ, aktuálne pôsobiaci v extraligovom Tsunami Záhorská Bystrica. Vzájomnú spoluprácu vidí Adam veľmi pozitívne: „Tréner Vagaský mi na zraze pomohol doladiť nejaké detaily týkajúce sa môjho brankárskeho prejavu. Hlavný prínos vidím v tom, že tréner nám veľmi fundovane vysvetlil, ale i ukázal naše pozitíva a negatíva. Veľmi sa mi páči, že sa na neho môžeme obrátiť s akýmikoľvek brankárskymi otázkami“.

V rámci hierarchie mládežníckych výberov je na najvyššom mieste reprezentácia juniorov, v ktorej sa už tradične objavuje Timotej BIELIK, ktorý však musí vo vysokej konkurencii hráčov neustále bojovať o miesto na pozícii centra, čo si ešte len sedemnásťročný Timo plne uvedomuje: „Konkurencia na mojom poste je vysoká, a ak chce byť hráč v reprezentácii, nestačí, ak si výlučne odrobí svoju prácu. Musí pridať aj niečo navyše, čím sa odlíši od ostatných. Zároveň, nakoľko máme po poslednom sústredení v Poľsku za sebou 3-mesačný zápasový blok, v ktorom sme odohrali mnoho náročných zápasov, je zrejmé, že v programe reprezentácie je pred nami už len posledná, záverečná fáza prípravy na Majstrovstvá sveta, ktoré sa odohrajú v Dánsku“. Náročnosť reprezentačného cyklu vnímajú i ďalší dvaja hráči „červených“, ktorí poukazujú na rozdiel medzi reprezentačnou a klubovou činnosťou. „ Je jasne cítiť rozdiel v tréningoch na úrovni repre a klubu, kde vnímam rozdiel predovšetkým v tempe a samozrejme aj v zameraní. Nakoľko je však jeden z trénerov reprezentácie i náš klubový tréner, môžem povedať, že tréningy v klube majú tiež vysokú koncepčnú úroveň. Čo sa však týka zápasov, tu je rozdiel badateľný. Reprezentácia je výber najlepších hráčov Slovenska, a to je vidieť aj na predvedenej hre. V reprezentácii môžem zbierať skúsenosti v oveľa ťažších zápasoch proti náročnejším súperom“, zmieňuje Matúš STRIEŽENEC, na ktorého vo vyjadrení nadväzuje Patrik ZVERBÍK: reprezentačné tréningy sa líšia predovšetkým v rýchlosti a kvalite prevedenia – logicky. Odhliadnuc od toho, tréningy majú takmer identické zameranie. Naopak, podobne ako Matúš musím zmieniť i ja, že reprezentačné zápasy sú na inej úrovni než tie ligové, a to predovšetkým vďaka súperovej taktickej príprave, kvalite, a rýchlosti prevedenia jednotlivých činností“.

Posledným z deviatky, v tomto článku spomínaných reprezentantov je Gabriel KRÁLOVIČ, ktorý po vzore Timoteja Bielika spojil svoju florbalovú budúcnosť s FBK AS Trenčín až od sezóny 2022/2023. To, vďaka čomu je Gabriel súčasťou reprezentácie je z jeho nasledujúcich slov jasné: „Treba dávať do tréningov maximum, snažiť sa byť v hale aj vo voľnom čase, nie len cez tréningy. Tréning dá hráčovi len základ, a všetko ostatné, každý z talentovaných hráčov dosiahol individuálnym prístupom. Taktiež si treba uvedomovať ako hráč vystupuje navonok, a ako ho ľudia vnímajú. Nie je všetko len o tom, ako hráč hrá, je to aj o disciplíne a správaní sa na verejnosti. Každý hráč je sledovaný trénermi z reprezentácie neustále – o tom som sa presvedčil i ja sám“.

Na záver článku chceme v mene FBK AS Trenčín prisľúbiť všetkým aktuálnym, ale i potenciálnym členom našej florbalovej rodiny, že v otázke prístupu k výchove a podpore reprezentantov budeme pristupovať i do budúcna rovnako, a síce, s tou najvyššou prioritou !

Autor: Patrik Bulko
Rozpis zápasov
3:2 MŠH Detva
4. kolo, 1.10.2023
DTF team Detva Joxers - FBK AS Trenčín

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 29.9.2023

Florbalistky mamičky - pridajte sa k nám!

Nová aktivita, najmä pre členky florbalového klubu AS Trenčín, sa uchytila a mamičky našich...

Mládež 13.9.2023

VÝNIMOČNÝ PRESTUP ! NAJLEPŠÍ STRELEC ČESKEJ JUNIORSKEJ CE LIGY PRESTUPUJE DO FBK AS TRENČÍN

Florbalovému klubu AS Trenčín sa ešte pred...

Kora  Salming  M-Šport  Terajšok  Mesto Trenčín  Dalno  delta medical  square_tn