Aktuálne 7.2.2023

Slovenská juniorská reprezentácia s našimi hráčmi a trénerom absolvovala náročný turnaj v Poľsku

Do juniorských majstrovstiev sveta organizovaných v Dánskom meste Frederikshavn zostávajú posledné tri mesiace. Práve z tohto dôvodu využil realizačný tím reprezentácie Slovenskej republiky do 19 rokov posledný voľný „IFF termín“, a prijal pozvanie od Polski Unihokej na prípravný turnaj, ktorý svojim obsadením plnohodnotne „kopíroval“ záverečné podujatie, ktoré sa bude odohrávať na severe Dánska.

Florbalový klub AS Trenčín mal na podujatí šesť-násobné zastúpenie v podobe piatich hráčov a zároveň člena trénerského tímu. Nominovaná dvadsaťdvojka odohrala na turnaji 4 zápasy, keď sa postupne stretla s reprezentáciami Fínska, Nemecka, Českej republiky a Poľska. Mimoriadne náročné zápasy proti florbalovým veľmociam, podobne ako tie proti reprezentáciám z rovnakého „výkonnostného“ koša stáli mladíkov mnoho síl, čo sa v konečnom dôsledku podpísalo i na hráčoch samotných, keďže posledný zápas dohrávalo len 12 hráčov. Práve úroveň fyzickej pripravenosti hodnotí ako rozdielový i hlavný tréner reprezentácie, Mgr. Jakub Horecký: „Ešte stále je najväčší rozdiel v medzinárodnom a Slovenskom florbale fyzická pripravenosť hráčov. S týmto základným faktorom prichádzajú aj ostatné dôležité aspekty hry, a to je rýchlosť rozhodovania či koncentrácia. Technicky a takticky sme na porovnateľnej úrovni so svetovou špičkou. Hráč, ktorý chce reprezentovať Slovensko by mal pracovať tvrdšie ako ostatní, pracovať aj individuálne predovšetkým na svojej silovej a kondičnej pripravenosti, ak chce byť hráč strelec musí byť ochotný prísť pred tréningom do haly a vyslať na bránu sto striel, ak chce byť lepší vo vnímaní hry, musí neustále dopytovať svojho trénera ako zlepšiť útočné, či obranné postavenie, skrátka musí obetovať individuálnemu rozvoju rovnakú energiu ako spoločným tréningom“.

Náročnosť jednotlivých zápasov ale i samotné porovnanie národných reprezentácií plnohodnotne vnímajú i naši hráči, ktorých sme požiadali o krátke zhodnotenie turnaja.

Timotej Bielik: „Myslím, že z hľadiska predvedenej hry môžeme turnaj hodnotiť pozitívne. Fínom a Čechom sme boli 2 tretiny vyrovnaným súperom. Proti Fínsku sme nezvládli posledné minúty druhej a tretej tretiny, v zápase s Českom nám poslednú tretinu došli sily a súper nás prevalcoval. Zápas proti Nemecku sme mali vyhrať. Úvod bol z našej strany slabší, ale neskôr sme sa rozbehli, no nestačilo to. Záverečný zápas s Poľskom bol boj, najmä kvôli veľkej maródke v našom tíme, ale ukázali sme svoje florbalové kvality a bez väčších problémov zvíťazili.Najväčší rozdiel je určite v kondičnej pripravenosti hráčov a tempe hry. Tak ako povedal aj hlavný tréner Jakub Horecký - my vieme hrať vyrovnane s každým, pokiaľ na to máme energiu. Samozrejme rýchlosť medzinárodného florbalu je neporovnateľná s tým slovenským. Hráč sa musí rozhodovať oveľa rýchlejšie“.

Matúš Strieženec: „Myslím že sme odohrali niekoľko kvalitných zápasov, ktoré nám ukázali, kam sme sa za celý náročný cyklus dostali. Môžem povedať, že každý zápas sa mi hral fajn a snažil som sa v ňom nechať všetko čo som vedel. Najviac mi však rezonuje zápas proti susednej Českej republike, Myslím, že prvé 2 tretiny sme hrali zodpovedne, no v 3. nám došli sily, a Česi nám ukázali naplno ich silu. Zápas s Nemeckom nám ušiel hneď na začiatku, následkom čoho sa ťažko dobiehalo skóre, no aj toto bol skvelý zápas, z ktorého sme si tiež veľa odniesli. Do majstrovstiev nám ostáva ešte troška času, a preto verím, že sa nám podarí nabrať trochu fyzickej sily. Čo sa týka partie, myslím si, že sme skvelý kolektív, ktorý sa vie podporiť a podržať aj pri nepriaznivých podmienkach. V tíme neustále panuje skvelá atmosféra, ktorá pomáha každému jednému hráčovi sa cítiť lepšie a sústrediť sa na zápas.“

Patrik Zverbík: „Turnaj hodnotím pozitívne, aj keď výsledky neboli také, aké sme si predstavovali. Dokázali sme hrať pomerne vyrovnané partie s najlepšími tímami, mrzí ma však zápas proti Nemecku, ktorý sme mali vyhrať, no urobili sme niekoľko chýb, ktoré sa podpísali pod tesnú prehru. Partia a atmosféra v tíme je veľmi pozitívna, sme výborný kolektív, a dobre spolu vychádzame, následkom čoho verím v náš úspech.“

Gabriel Královič: „Zápasy boli náročné. Fíni aj Česi boli kondičné mimoriadne zdatní. Proti Fínom sa mi hralo dobre, i napriek tomu, že boli mimoriadne rýchli a technickí. Proti Česku to bol úplne iný zápas. Hrali tvrdšie - snažili sa všetko dávať na stred, odkiaľ boli už presní. Hralo sa mi proti ním ale najlepšie. Zápas proti Nemcom bol veľmi zaujímavý, keďže sme boli dosť času na lopte. Vo všeobecnosti však vnímam rozdiel medzi medzinárodným a Slovenským florbalom predovšetkým v tempe hry, ktoré je veľmi vysoké. Hráči sú kondične aj technicky výborní.“

Peter Bednár: „Zápas s Fínmi bol pre mňa veľký zážitok. Neodohral som veľa zápasov v takom tempe – v konečnom dôsledku som to na sebe i cítil. S Nemeckom bol zápas vyrovnaný. Samozrejme, chceli sme vyhrať, no nešlo nám to podľa predstáv. S Čechmi sme odohrali dobrý zápas, a dlho sme s nimi držali krok. Neskôr sa však prejavili skúsenosti a fyzická pripravenosť súpera, čo predstavuje i hlavný rozdiel v porovnaní medzinárodného florbalu so slovenským“.
Autor: Frederik Hrušovský
Rozpis zápasov
3:2 MŠH Detva
4. kolo, 1.10.2023
DTF team Detva Joxers - FBK AS Trenčín

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 29.9.2023

Florbalistky mamičky - pridajte sa k nám!

Nová aktivita, najmä pre členky florbalového klubu AS Trenčín, sa uchytila a mamičky našich...

Mládež 13.9.2023

VÝNIMOČNÝ PRESTUP ! NAJLEPŠÍ STRELEC ČESKEJ JUNIORSKEJ CE LIGY PRESTUPUJE DO FBK AS TRENČÍN

Florbalovému klubu AS Trenčín sa ešte pred...

Kora  Salming  M-Šport  Terajšok  Mesto Trenčín  Dalno  delta medical  square_tn