Aktuálne 6.3.2020

Vyjadrenie FBK AS Trenčín ku kontumácii zápasov zo strany SZFB

V mene klubu FBK AS Trenčín prinášam vyjadrenie k rozhodnutiu Ligovej komisie SZFB ku kontumáciám zápasov 7. a 8. kola extraligy proti 1.FBC Florbal Trenčín a FK Florko Košice. Stanovisko prinášame nielen pre vyjadrenie svojho postoja k celej situácii, ale našou povinnosťou je informovať členov nášho klubu a fanúšikov o priebehu spomenutej kauzy. Dôvodom je množstvo otázok, ktoré dostávame.

Chceme, aby si všetci mohli spraviť obraz o vzniknutej situácii.

Časová postupnosť, ako došlo k vzniknutému problému:

1. FBK AS Trenčín podal žiadosť o prestup hráča Ondrej Kusenda (24.10.2019)

2. V ten istý deň prišlo vyjadrenie IFF, že hráč môže prestúpiť až po 15.11.2019

3. Keďže sme vedeli, že prestúpiť môže až po 15.11.2019, informovali sme sa u zamestnanca SZFB, či je možné, aby do tohto dátumu mohol hráč Kusenda hrať za FBK AS Trenčín.

4. 25.10.2019 sme dostali prvýkrát vyjadrenie SZFB, že hráč môže nastúpiť v extralige za FBK AS Trenčín s dodatkom, že v prípade pretrvávajúceho záujmu o prestup musí opäť podať žiadosť po 15.11.2019

5. 26.10.2019 hráč Kusenda pricestoval z Prahy na zápas proti ŠK Lido Prírodovedec, ale keďže nebol na súpiske a nemohli sme ho zaradiť do zápisu, nenastúpil.

6. 28.10.2019 sme dostali druhé vyjadrenie SZFB, že hráč Kusenda môže nastúpiť za FBK AS Trenčín v extralige. Súčasťou spomenutého vyjadrenia bolo aj ospravedlnenie, že SZFB zabudol hráča zaradiť na súpisku. Inak by bol k dispozícii už na zápas proti ŠK Lido Prírodovedec.

7. 28.10.2019 bol hráč Kusenda opäť zaradený pracovníkom SZFB na súpisku FBK AS Trenčín

8. 2.11.2019 nastúpil hráč Kusenda v zápase proti 1.FBC Florbal Trenčín a 16.11.2019 proti FK Florko Košice

9. 16.11.2019 klub kontaktoval zástupca FK Florko Košice Pavol Blaško s otázkou, prečo hráč Kusenda nastúpil v našom vzájomnom súboji, keďže prestúpil do klubu ACEMA Sparta Praha. Naše stanovisko pri nominovaní hráča Kusendu na daný zápas vychádzalo z preukázateľného vyjadrenie SZFB, že hráč Kusenda musí opätovne podať žiadosť o prestup.

10. 22.1.2020 sme dostali vyjadrenie ligovej komisie, v ktorom si SZFB priznal chybu a rozhodlo, že zápasy sa kontumovať nebudú.

11. 23.1.2020 sa odvolalo Florko Košice

12. 14.2.2020 odvolacia komisia navrhla zápasy kontumovať

13. 17.2.2020 Ligová komisia zápasy kontumovala

14. 18.2.2020 sa odvolal klub FBK AS Trenčín

15. 4.3.2020 odvolacia komisia potvrdila kontumácie zápasov

Klub FBK AS Trenčín nepopiera, že došlo k porušeniu pravidiel pri medzinárodnom prestupe. Vo všeobecnosti však zaráža rozhodnutie SZFB a prístup k vzniknutej situácii, ktorá nevznikla chybou na strane nášho klubu. FBK AS Trenčín sa stal obeťou nekompetentnosti a jednoznačnej chyby na strane orgánov a zamestnancov SZFB. Hoci stanovisko typu „neznalosť zákonov neospravedlňuje“ má svoju logickú podstatu, nie je v danej situácii logicky správne použité. Klub FBK AS Trenčín uznáva, že nikoho neznalosť pravidiel a predpisov neospravedlňuje, tak ako nám to bolo zo strany SZFB oznámené. Práve z tohto dôvodu sme sa pýtali u kompetentných v rámci florbalového zväzu, ktorí nám preukázateľne určili ďalšie naše kroky.

Vyjadrenie SZFB o inom stanovisku IFF, než sme uviedli v úvode tohto stanoviska, že prestup môže prebehnúť až po termíne 15.11.2019, sme prostredníctvom SZFB neobdržali. Preto je daný argument nerelevantný.

Na základe toho sme požiadali Matriku SZFB o stanovisko. Všetko je uvedené taktiež v úvode našej reakcie v časovej postupnosti.

K dispozícii máme aj mail medzi matrikou SZFB a IFF, ktorý naše slová iba potvrdzuje.

IFF následne poslal matrike vyjadrenie, v ktorom nastala chyba v preklade na strane SZFB. Tento mail ale FBK AS Trenčín nedostal. Preto sme si nemohli overiť povolenie Matriky SZFB, že hráč Kusenda môže nastúpiť v spomenutých zápasoch extraligy.

Zaráža nás, že sa SZFB sa v tomto prípade snaží upozorniť na princípy fair-play. V tomto rozhodnutí nám však práve tento princíp zo strany národného strešného orgánu florbalu chýba. Stali sme sa obeťou chyby niekoho iného, čo ničí celoročnú prácu nielen prvého mužstva FBK AS Trenčín, ale vrhá veľmi zlé svetlo na celý náš klub, ktorý tvoria stovky partnerov klubu, detí, rodičov a ďalších fanúšikov. Správny prístup klubu sme ukázali v zápase proti ŠK Lido Prírodovedec, v ktorom mohol na základe stanoviska SZFB hráč Kusenda nastúpiť. Pri tejto udalosti boli svedkovia Peter Zámečník, Jakub Kováčik a Miroslav Kružel. Všetci z uvedených boli svedkami, že nastala táto situácia a boli svedkami konania FBK AS Trenčín.

Veríme, že podobná situácia v žiadnej súťaži riadenej SZFB nenastane. Je potrebné okamžite prijať opatrenia v krátkodobom, ale aj dlhodobom horizonte. Pokiaľ má klub FBK AS Trenčín zostať nespravodlivo potrestaným, je potrebné vyvodiť osobnú a systémovú zodpovednosť aj na strane SZFB.

Autor: astn
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Rozhovory 21.7.2020

Ševčík a Žilinský posilnia extraligový káder mužov!

Ďalšími potvrdenými prestupmi na novú sezónu sa stávajú navrátilci z FBK Púchov Róbert...

Aktuálne 3.7.2020

Prestupová megabomba! Florbalistov AS Trenčín posilní Dominik Turek.

Bývalý reprezentačný brankár so skúsenosťami z Českej superligy, víťaz...

Aktuálne 18.6.2020

Ďakujeme chlapci! Mandinec, Graclík a Mészáros sa lúčia ...

Zmena bydliska, dlhé dochádzanie ale aj zmena životných priorít. Také sú dôvody...

Kora  #AsociáciaŠportov  Salming  M-Šport