Sieň slávy 19.11.2018

Sieň slávy | Do Siene slávy vstúpili Bartovič, Macháč a Hojsík

Novými členmi Siene slávy trenčianskeho futbalu (SSTnF) sa počas uplynulého víkendu stali Dušan Bartovič, Jaroslav Macháč a Štefan Hojsík. Už piaty slávnostný inauguračný večer sa uskutočnil v sobotu v spolupráci SSTnF, klubu AS Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja v priestoroch kasární Trenčianskeho hradu.

SSTnF ožila pred štyrmi rokmi pri príležitosti 110 rokov futbalu pod Čákovým hradom. Dnes má sedemnásť inaugurovaných členov. Šestnásť osobností doplňuje tím historicky prvých futbalových majstrov vo farbách Trenčína zo sezóny 2014/2015.

Dušan Bartovič vynikal najmä presnými pasmi a streľbou z diaľky. Dvere do prvého mužstva mu po návrate z vojenčiny otvoril Michal Vičan. Legendárny tréner mal nos na novú zálohu v zložení Mojžiš – Bartovič pri rozostavení 4-2-4. Súbežne s raketovým vzostupom v prvoligovom drese sa výrazne podpísal aj pod spanilú jazdu Jednoty Trenčín v Stredoeurópskom pohári. Účastník olympiády v Mexiku 1968 má na svojom konte šesť zápasov v olympijskom výbere aj dva štarty za československé A-mužstvo. Zaznamenal ich v októbri 1970 v Prahe proti Fínsku a Poľsku. Za Jednotu Trenčín odohral v I. lige 146 zápasov a strelil 17 gólov.

Jaroslav Macháč priviedol Jednotu Trenčín späť medzi československú elitu v lete 1975. Počas nasledujúcich dvoch sezón odchytal kompletnú zápasovú minutáž. Redakcia týždenníka Gól ho zaradila do jedenástky ročníka 1976/1977. V marci 1978 si so spoluhráčmi siahol na jedinú trofej Jednoty v konkurencii najsilnejších mužstiev v republike. Radoval sa po finále Slovenského pohára, v ktorom Trenčania senzačne zdolali Slovan Bratislava s piatimi majstrami Európy z Belehradu na súpiske. V najvyššej československej súťaži odchytal 132 zápasov. Jeho futbalový príbeh sa končí trénerskou kapitolou pod hradom Matúša Čáka, kde jeho rukami prešiel nejeden brankársky talent vrátane Martina Lipčáka, Kamila Čontofalského, Tomáša Belica, Miloša Volešáka a mnohých ďalších.

Štefan Hojsík prišiel do trenčianskej Odevy krátko pred zlúčením s TTS Trenčín z prvoligových Pardubíc. Vysoký stopér doviedol Jednotu Trenčín ako kapitán k postupu do československej ligy a v ročníku 1962/1963 aj k druhému miestu za Duklou Praha. V strede obrany nechýbal ani pri premiérovom štarte Trenčína v pohárovej Európe proti Polonii Bytom. Na medzinárodnej scéne si mimoriadne úspešne počínal v roku 1966, keď so spoluhráčmi dokráčal až do finále Stredoeurópskeho pohára vo Florencii. Jednota Trenčín vďaka jeho dvom gólom vyradila v 1. kole súťaže Admiru Viedeň. Bol súčasťou všetkých expedícií Trenčanov po exotických destináciách. S kapitánskou páskou na rukáve viedol tím počas turné v Strednej Amerike a Južnej Amerike. Bol aj pri historickom víťazstve nad brazílskym Flamengom. Dlhé roky bol členom legendárnej trenčianskej obrany Schwarcz, Pokorný, Hojsík, Čemez. V meste pod hradom Matúša Čáka pôsobil aj po návrate klubu do prvej ligy na jar roku 1975. Po úspešnom pôsobení vo farbách TJ Gottwaldov, ktorému pomohol k triumfu v Československom pohári, robil asistenta trénerom Štefanovi Čambalovi, Jánovi Huckovi a Teodorovi Reimannovi. Následne viedol tím ako hlavný tréner. V najvyššej súťaži odohral za Trenčín deväť sezón. Na svojom konte má 253 prvoligových štartov a 26 gólov.

O nominácii členov do SSTnF rozhoduje päťčlenná komisia, ktorá stála pri jej zrode. Jej predsedom je bývalý prezident klubu Ozeta Dukla Trenčín Pavol Hozlár. Súčasný klub zastupuje generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček, históriu futbalu pod Čákovým hradom slovenská trénerská legenda Jozef Jankech, František Koronczi a autor knihy k 110 rokom futbalu a futbalový bádateľ Jozef Hankoci.

Fotogaléria

               
 
Autor: sstnf
Rozpis zápasov
18:00 Štadión Sihoť
Fortuna liga, 31. kolo, 15.5.2021
AS Trenčín - DAC 1904 Dunajská Streda
5:3 Žilina
Fortuna liga, 30. kolo, 8.5.2021
MŠK Žilina - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 8.5.2021

ASTV | Zostrih zo zápasu Fortuna ligy proti Žiline

ASTV vám prináša zostrih zo stretnutia 8. kola nadstavby Fortuna ligy 2020/2021 proti MŠK...

ASTV 8.5.2021

ASTV | Tlačová konferencia po zápase Fortuna ligy proti Žiline

ASTV vám prináša tlačovú konferenciu po zápase Fortuna ligy proti MŠK Žilina...

A-tím 8.5.2021

FL | Po gólovej prestrelke prehra na trávniku MŠK Žilina

Tím vedený Jurajom Ančicom prehral v zápase 8. kola nadstavby Fortuna ligy na...

ASTV 7.5.2021

Ramón | Musíme hrať ako minulý týždeň

V ôsmom fortunaligovom kole skupiny o titul sa naši hráči predstavia v im dobre známom prostredí na...

orion tip  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  zlaty bazant  Smoker  SWAN  slovlak  aarsleff  mattoni  termomont  monolit  jaaa betonic  terajsok  kappa